Pierwsza część warsztatów z fotografii prasowej z Arturem Reszko za nami. Podlaska Redakcja Seniora uczestniczyła dziś w niezwykłym szkoleniu o fotografii, na którym nie obejrzeliśmy ani jednego zdjęcia, nie było żadnych opinii o fotografiach na portalu podlaskisenior.pl, nie było żadnych porad technicznych, mowy o sprzęcie, czy parametrach. Dostaliśmy tylko jedno zalecenie, aby myśleć obrazami.

warsztaty z Arturem Reszko

Wszyscy jesteśmy fotografkami i fotografami. Fotografia i myślenie obrazem to różnorodność, z której mogą korzystać wszyscy. Tak po prostu – powiedział Artur Reszko

Przedstawiamy kilka opinii uczestniczek warsztatów:

Maria Heller:
Jak zwykle w piątki o godzinie 11 stawiłam na kolegium redakcyjnym portalu internetowego podlaskisenior.pl
Z wiadomości otrzymanej przed spotkaniem dowiedziałam się, że 19 listopada 2021 odbędą się zajęcia warsztatowe z fotografii, które poprowadzi Artur Reszko, fotograf pracujący dla Polskiej Agencji Prasowej. Przed wyjściem na zajęcia sprawdziłam poziom naładowania baterii w smartfonie i zaopatrzona w nienajlepszy sprzęt do fotografowania wyszłam z domu.
Na miejscu okazało się, że to będą zajęcia z fotografii, w trakcie których nie będzie potrzebny aparat . Zaskoczona czekałam na to, co będzie dalej. Ach, co to były za zajęcia !

Na początku Artur Reszko, osoba młoda, przedstawił się, opowiadając o swoim przygotowaniu zawodowym, o pracy fotoreportera, dokumentalisty. Następnie poprosił nas o opowiedzenie o sobie z uwzględnieniem tego, co wydaje się najistotniejsze w naszym życiu, co nas definiuje. Po raz pierwszy usłyszałam tak wiele ciekawych rzeczy o swoich koleżankach i koledze. Byłam zafascynowana tymi opowieściami i analizą ich przez Artura Reszko. Słuchając naszych opowieści o sobie, prowadzący potrafił wskazać każdej osobie tkwiący w niej potencjał, który można twórczo wykorzystać w pracy redakcyjnej. Ujęła mnie wielka życzliwość i szacunek z jakim się do nas odnosił. Było mi miło, kiedy zachwycał się różnorodnością naszego wykształcenia, posiadanymi przez nas kompetencjami, doświadczeniami zawodowymi, pasjami.
Z dumą słuchałam pochlebnych słów o naszej pracy redakcyjnej. Byłam pod wrażeniem, gdy pokazał nam, jak można łączyć nasze różnorodne pasje, zainteresowania i kompetencje dla budowania nowej jakości w pracy zespołowej. Prowadzący zajęcia wiele uwagi poświęcił potrzebie doskonalenia umiejętności obrazowego myślenia, które są bardzo przydatne w wielu sferach działalności człowieka. Dla mnie były to nadzwyczaj inspirujące i motywujące zajęcia.

 A wracając do fotografii prasowej, reportażowej, dowiedziałam się, że sprzęt do fotografowania wcale nie musi być najwyższej klasy. Wystarczy telefon komórkowy. Ważny jest człowiek, osoba, która za pomocą aparatu fotograficznego chce komuś coś przekazać, opowiedzieć, zilustrować. Ważny jest temat zdjęcia i oczywiście umiejętności warsztatowe fotografującego, które w najbliższym czasie mamy zamiar pogłębić.

Z niecierpliwością oczekuję kolejnych zajęć.

Anna Anchimowicz

Warsztaty z Arturem Reszko

Dzisiejsze spotkanie z Arturem Reszko było dla mnie bardzo inspirujące.
Pozwoliło mi uwierzyć w siebie. Skoro mam jakieś zainteresowania i czynnie je realizuję, to znaczy, że są one dla mnie ważne. Być może zainteresują też innych. Warto więc o tym pisać.

Słuchając konkluzji Artura dotyczących wypowiedzi koleżanek uświadomiłam sobie, że to co robiłam w przeszłości jest tak samo ważne, jak to, co robię teraz. Nie powinnam chować tego do szuflady, lecz podzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami – wspomnieniami, zdjęciami, pamiątkami. To co robiłam w przeszłości przedstawia wartość, skoro zostało to w mojej pamięci i mówię teraz o tym. Moje zainteresowania w połączeniu z pasjami koleżanek mogą zaowocować wspaniałymi artykułami lub reportażami. Mogą nawet powstać tematyczne cykle artykułów i reportaży. Chęci mamy. Wystarczy tylko odpowiednio nas ukierunkować.

Z wielką ciekawością i niecierpliwością oczekuję na drugie spotkanie z Arturem. To co mówił Artur o zdjęciach robionych przy pomocy telefonu komórkowego, oraz znaczeniu zdjęć w pracy dziennikarza bardzo mnie zainteresowało. Często robię zdjęcia z warsztatów lub pokazów kulinarnych. Zdjęcia są mi też potrzebne do dokumentowania faktów opisywanych w moich artykułach. Jestem samoukiem. Zdjęcia, które robię nie są więc najlepszej jakości. Zależy mi na tym, żeby zdjęcia robione przeze mnie w wiarygodny sposób oddawały wizję omawianego tematu. Są to pierwsze tego typu warsztaty, w których biorę udział. Na pewno spełnią moje oczekiwania. Jestem tego pewna.

Lija Półjanowska:

Warsztaty z Arturem Reszko – fotografem Agencji Prasowej – uświadomiły mi jak wielką rolę odgrywa odpowiednio dobrane zdjęcie w artykule, ponieważ – jak powiedział – czytelnik myśli i czyta obrazem. – Dodał, że nasze zdjęcia zrobione do szuflady to skarbnica do wykorzystania, na ciekawe artykuły. Bardzo miło było usłyszeć, że dotychczasową naszą pracę ocenił bardzo pozytywnie. Chętnie wezmę udział w kolejnych warsztatach. Dziękuję!

Wiesława Szwed:
Dzisiejsze spotkanie z Arturem było dla mnie inspirujące. Przekaz „patrzeć obrazem”, pozwolił mi spojrzeć inaczej na użyte zdjęcia we wcześniej publikowanych tekstach. Patrząc od dzisiaj na otaczający mnie świat będę bardziej patrzeć obrazem niż całością. Ciekawe doświadczenie przede mną.

Maria Beręsewicz:

Warsztaty z Arturem Reszko

Dziękuję Panu Arturowi, za indywidualne rozmowy. Za odkrycie drzemiącego w nas potencjału, zdolności, umiejętności. Za powiązanie ich z naszym dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. Wskazał na możliwości pracy zespołowej. Wzajemnego uzupełniania się, bo przecież „gramy do jednej bramki”.

Teresa Rafałowska:
Lubię uczestniczyć w warsztatach,  które prowadzą młodzi ludzie, bo zawsze  tak jak Artur Reszko, dzielą się w fantastyczny sposób swoją wiedzą. Teraz wiem, że poznawanie rzeczywistości obrazami, daje nam więcej wiadomości, rozwija naszą wyobraźnię i pozwala inaczej postrzegać świat. Już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania. 

Halina Wiszowata
Warsztaty były bardzo ciekawe. Zaintrygowało mnie patrzenie na świat obrazem a także skarby ukryte w szufladach. Myślę, że każda z nas ma bardzo dużo takich skarbów, tylko należy je odkurzyć i wyciągnąć z tej szuflady. 

Elżbieta Urban
Piątkowe kolegium redakcji Podlaskiego Seniora w części było warsztatem fotografii prasowej. Było ciekawie, twórczo, inspirująco. Artur Reszko płynnie włączał się w nasze opowieści, z ogromnym wyczuciem i delikatnością. Dowartościował każdego z nas, zauważył potencjał, pokazał nam nasze zasoby, uświadomił możliwości. Było merytorycznie i konkretnie. Dzięki tym warsztatom mamy masę tematów do wykorzystania. Spotkanie z młodym człowiekiem, doświadczonym dziennikarzem wiele nas nauczyło. Ale i prowadzący był niejednokrotnie zaskoczony, zdziwiony różnorodnością tematów, które nas interesują. To przykład integracji międzypokoleniowej, okazuje się, że wzajemnie mamy sobie wiele do zaoferowania.

Krystyna Cylwik
Na warsztatach z panem Arturem dostałam wskazówkę, jak powinnam robić zdjęcia do artykułów do zakładki „polityka senioralna”. W jaki sposób fotografować seniorów aby przekonać czytelników a zwłaszcza decydentów, jaki potencjał tkwi w seniorach i jak mają wiele do przekazania młodszemu pokoleniu i lokalnej społeczności.

Asia Żarnowska
Warsztaty fotograficzne prowadzone przez Artura Reszko były szalenie owocne i pouczające.
Pozwoliły mi zrozumieć jak patrzeć obrazami i jak wiele tematów do napisania daje wnikliwa obserwacja fotografii.
Jestem pod ogromnym wrażeniem fachowości Artura Reszko i umiejętności przekazania tego co ważne w patrzeniu obrazami oraz jak połączyć pisanie z koleżankami i kolegami z redakcji znajdując wspólny temat i różnorodne spojrzenie na ten sam przedmiot, wydarzenie lub obiekt. 

rozwój portalu – banerfoto: Jolanta Wołągiewicz 

Opr. Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora Białystok