“Większość ludzi próbuje zawrzeć w fotografii zbyt wiele elementów. Jeżeli robisz zdjęcie dziecka bawiącego się na łące, fotografuj dziecko, a nie drzewa, dom i wszystko co jest w zasięgu wzroku. Fotografia jest w rzeczywistości pewną deklaracją i im bardziej jest przejrzysta, tym jest lepsza” – Eliot Elisofon

 

W piątek 22 marca 2019 r. w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbyło się seminarium fotograficzne prowadzone przez Michała Hellera – fotografa bardzo uzdolnionego, laureata pierwszej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Teatralnej.

Seminarium było ukłonem w stronę emerytów chcących wziąć udział w konkursie fotograficznym naszego portalu redakcyjnego, “Podlaskie ślady – człowiek, miejsce, kultura”. Każdy mógł skorzystać i dowiedzieć się dużo na temat kompozycji i robienia zdjęć.

Będąc uczestnikiem tego spotkania poszerzyłam swoją wiedzę, wysłuchałam wielu cennych rad i podpowiedzi, jak patrzeć w obiektyw.

Teraz wiem, że dobre zdjęcie to zdjęcie dobrze skomponowane opierające się o jedną kluczową rzeczą w fotografii – kompozycję.

Jak patrzymy na fotografię, co widzimy w pierwszej kolejności – najpierw jasne, później ciemne. Jak możemy wykorzystać mocne punkty w naszej kompozycji.

To, że głębia jest charakterystyczna dla fotografii. Jak ważna jest symetria i geometria obrazu na fotografii. Co to jest perspektywa linearna ? Jest ona wówczas, gdy wszystkie elementy na zdjęciu dążą w głąb. Rytm w fotografii – to jeżeli coś jest powtarzalne.

Fotografujemy świadomie, patrzymy na to co jest w obiektywie, zwracamy uwagę na szczegóły.

Kilka cytatów wielkich mistrzów:

Fotografia to smakowanie życia w 1/100 sekundy. – Marc Riboud

Fotografa nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem, Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcie, cokolwiek odczuwali – Don McCullin

Fotografie to kęsy czasu, które możesz wziąć do ręki – Angela Carter

 

Janina Żarnowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok