Jeżeli już wybierzecie się na uniwersytecki Kampus, aby zwiedzić Centrum Przyrodnicze,  koniecznie proszę  odwiedzić jeszcze jedną salę (wystawę czasową), w której mieści się Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego, Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Naprawdę warto.

Podczas uroczystości nadania Audytorium Biblioteki Uniwersyteckiej imienia „Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie” w marcu 2011 roku Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska poinformowała o podjęciu decyzji o przeniesieniu do Biblioteki wyposażenia warszawskiego gabinetu pozostałego po zmarłym tragicznie w 2010 roku Prezydencie Kaczorowskim. 28 maja po spotkaniu Dyrekcji Biblioteki Uniwersyteckiej i profesora Adama Dobrońskiego z Panią Prezydentową sprowadzony został z Warszawy do Białegostoku ostatni gabinet Ryszarda Kaczorowskiego. Akt przekazania mebli, księgozbioru i pamiątek w oczach rodziny Prezydenta jest traktowany jako ostatnia, symboliczna podróż do miasta, w którym się urodził – czytamy w dostępnej ulotce.

Główne  miejsce  ekspozycji  zajmuje  biurko i rzeźbiony w drewnie fotel w stylu gdańskim, na którym znajdują się najbardziej osobiste przedmioty.  Stoją tam  zdjęcia żony, córek, wnuków, miniaturka popiersia Piłsudskiego, przyciski do papierów, zegar, przybornik na pióra i długopisy. Leży kalendarz z w którym Prezydent odnotowywał wszystkie planowane wizyty i spotkania, okulary, nóż do papieru oraz  odręczny  tekst życzeń, które 8 maja 2002 r. skierował do harcerzy z Hufca Białostockiego.

Na regałach i w przeszklonych witrynach znajduje się prezydencki księgozbiór oraz liczne pamiątki, które Prezydent otrzymywał z okazji urodzin, wdzięczności za wieloletnią przyjaźń oraz w trakcie częstych wizyt w  różnych miastach, firmach. Szczególne miejsce zajmują pamiątki ofiarowywane przez drużyny harcerskie. Harcerstwo zawsze  było prezydentowi bliskie sercu.  Wstąpił do harcerstwa 25 maja 1931 r. i złożył przysięgę 24 października 1933 r. przy trzech dębach  zasadzonych w Zwierzyńcu na pamiątkę Konstytucji  3 Maja. Krzyż z lilijką był dla niego świętością
i towarzyszył mu przez całe życie.

Zachęcam do zwiedzenia Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego, ponieważ panuje tam niezwykła atmosfera. Odnosi się wrażenie jakby gospodarz tego miejsca miał do niego za chwilę wrócić.  Z wielkim sentymentem oglądam wszystkie zgromadzone  pamiątki ilekroć tam jestem.

Gabinet można zwiedzać w dni powszednie, w godz.  9:00 – 15:00, w soboty w godz. 10:00 – 14:00. Wstęp bezpłatny. Najdogodniejszy dojazd autobusami 7 i 22 (ostatni przystanek przy stadionie).

 

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora – powiat białostocki