Praca, wykonywana za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna i warta szczególnego docenienia. W celu okazania szacunku dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

 

Z tej okazji pod patronatem Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok podczas „Gali Wolontariatu” podziękują osobom pracującym społecznie na ich rzecz, wręczając okolicznościowe medale i dyplomy. Impreza będzie miała miejsce 18 grudnia o godzinie 12:00 w Białostockim Teatrze Lalek w Białymstoku.

Gala Wolontariatu jest organizowana w Białymstoku już po raz kolejny. Tym razem będzie miała ona szerszy charakter, bo w jej przygotowanie zaangażowały się organizacje z całego regionu. Na Gali zostanie rozstrzygnięty wojewódzki konkurs „Barwy Wolontariatu 2017”, który od lat promuje Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” w Suwałkach, zostaną też wręczone medale dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy.

Gala wolontariatu została poprzedzona działaniami edukacyjnymi i promującymi ideę wolontariatu. W szkołach i na uczelniach na terenie Białegostoku odbywały się warsztaty pogłębiające wiedzę uczniów – młodych liderów na temat wolontariatu i działalności społecznej, promując również aktywność białostockich organizacji. 17 grudnia 2017 najbardziej aktywni uczniowie i nauczyciele współpracujący z organizacjami pozarządowymi będą brali udział w całodniowych warsztatach z zakresu komunikacji społecznej, budowania zespołu i organizowania akcji społecznych. Działania edukacyjne zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok w projekcie „W drodze do wolontariatu”.

W tym roku w organizację Gali Wolontariatu zaangażowały się szkoły i organizacje z różnych obszarów – zarówno Stowarzyszenie „Ku Dobrej Nadziei”, jak i „My dla innych”, Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, Stowarzyszenie „Droga”, Fundacja Dialog, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszenie Szukamy Polski, Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat z Suwałk, Stowarzyszenie Barka z Sokółki oraz pracująca społecznie redakcja portalu Senior Białystok. W Gali udział wezmą też uczniowie z kilku białostockich szkół, zgłoszeni przez swoich nauczycieli. Do wspólnego świętowania organizatorzy zapraszają także inne zainteresowane instytucje, pracujące z osobami zaangażowanymi społecznie.

Gościem specjalnym będzie Szymon Hołownia z wystąpieniem „Jak robić dobrze – co jest ważniejsze w pomaganiu: rozwaga czy intuicja?”

Gala organizowana jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Zainteresowanych szczegółami wydarzenia prosimy o kontakt z Federacją Białystok, tel.: 505 965 634, e-mail: zarzad@federacjabialystok.pl.

(źródło: Federacja Organizacji Pozarządowych)

opracowała: Lija Póljanowska

Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok)