23 października 2019 r. o godz. 17.00 w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej odbędzie się gala wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego.
_

Kapituła XXV Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego przyznała nagrodę prof. dr hab. Małgorzacie Książek-Czermińskiej za wierność chrześcijańskiemu etosowi humanisty poświadczaną wybitną twórczością naukową i eseistyczną, zapisaną m. in. w książceGotyk i pisarze. Topika opisu katedry”.

Celem Nagrody jest pogłębianie i upowszechnianie, czym w wymiarze chrześcijańskim jest literatura.

Białystok nie jest przypadkowym miejscem wręczania tej Nagrody. Franciszek Karpiński – jeden z najwybitniejszych polskich poetów epoki oświecenia, prekursor stylu sentymentalnego w literaturze polskiej, poeta ludowy i narodowy – był związany właśnie z Białymstokiem. Przebywał na dworze Branickich od 1785 roku. To właśnie tu, w starym kościele farnym, po raz pierwszy śpiewane były „Pieśni nabożne” Franciszka Karpińskiego, którego pierwsze wydanie w tym roku zakupiła na aukcji Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Uroczystość odbędzie się w Książnicy Podlaskiej, ul. Skłodowskiej 14A, VI piętro. Wstęp jest wolny.

Źródło: Książnica Podlaska

Plakat ze strony Książnicy Podlaskiej i Civitas Christiana Oddział Okręgowy w Białymstoku
_

Informację przygotowała: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok