Galeria Marchand w Białymstoku w okresie wakacyjnym nie zwalnia tempa. Tym razem uraczy miłośników sztuki aż dwiema wystawami! „Super Carbon Facies” i „Obrazy intymne” Małgorzaty Wróbel-Kruczenkow będzie można oglądać przy ul. Kilińskiego 12 już od 26 lipca!

 

Obrazy intymne – Małgorzata Wróbel-Kruczenkow

fot. Małgorzata Wróbel – Kruczenkow

Punktem wyjścia dla malarskich portretów tworzonych przez Małgorzatę Wróbel – Kruczenkow były fotografie pamiątkowe przechowywane w rodzinnych albumach. Autorka wydobyła z nich zdjęcia, na których przedstawione zostały tylko trzy osoby: jej babcia, matka i wreszcie ona sama. Skupiła się więc na wizerunkach kobiet połączonych więzami krwi, żeby przy pomocy owych wizerunków sformułować wizualne pytania o własną tożsamość. Tożsamość wynikającą z przynależności, wpisaną w genetyczną pamięć naszych ciał i w tę pamięć, która składa się z nawarstwionych wspomnień, ze wspólnie przeżytych chwil.

Obrazy malowane są energicznie, impastowo, nie koncentrują się na szczegółach. Wizerunki mają w sobie zarówno szorstkość, jak i czułość – emocje, które możemy bezpiecznie okazywać tylko w odniesieniu do najbliższych nam ludzi. Czynność malowania staje się dla artystki formą „dotykania” wizerunku, zapamiętywania go właśnie poprzez dotyk. W końcu nasza pamięć to nie tylko stan umysłu, nie tylko archiwum nawarstwionych wspomnień o wizualnym charakterze. Podczas malowania pamięć ujawnia swoją zmysłową naturę, oprócz wzroku angażuje także inne zmysły, takie jak dotyk czy węch.

 

Małgorzata Wróbel-Kruczenkow

Urodzona w Białymstoku w 1974 roku. Malarka, autorka instalacji multimedialnych z wykorzystaniem rzeźby, fotografii i ready-made. Absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku (2001) oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu (2014). Dyplom w Pracowni Malarskiej prof. Leszka Mickosia oraz w Pracowni Multimediów prof. Wojciecha Pukocza. Laureatka Grand Prix na III Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim (2015). Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2015. Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy w ramach ogólnopolskiego przeglądu promującego młode talenty Promocje 2015 w Legnicy.

fot. Dariusz Przeradzki

 

Wystawa: „Obrazy intymne” Małgorzata Wróbel-Kruczenkow

Kurator: Joanna Sitko

Miejsce: Galeria Sztuki MARCHAND, ul. Kilińskiego 12

Wernisaż: 26.07.2018

Czas trwania: 26.07-24.08.2018

Godziny otwarcia galerii: pon. – pt.  12.00 – 17.00

wstęp wolny

Super Carbon Facies to kolejna wystawa w Galerii Sztuki „Marchand” zorganizowana przez Fundację artLAB, dzięki której białostocka publiczność będzie miała niecodzienną okazję poznać prace artystów młodego pokolenia. Wszyscy związani są miastem Białystok – to tu się urodzili bądź studiowali. Niektórzy z nich swoje pierwsze artystyczne kroki stawiali na białostockiej grafice, by później studiować i zdobywać doświadczenia twórcze na wydziałach artystycznych w całej Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Lublinie, Cieszynie. Twórczość młodych jest różnorodna. Wspólnym mianownikiem ich dzieł jest  bogactwo wyobraźni, twórczy eksperyment, pracowitość oraz świetny warsztat.

Tytuł wystawy wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza węgiel (sadzę) – czarny pigment dodawany od czasów starożytnych do farb stosowanych w malarstwie czy grafice. Ekspozycja przedstawia prace sześciu SUPER artystów, którzy wykorzystując czerń pokazują zupełnie odmienne spojrzenie na sztukę. Oczom odwiedzających ukażą się różnorodne media: akwatinta, akwaforta, litografia, serigrafia, rysunek i malarstwo oraz różnorakie style: abstrakcja, ekspresjonizm, realizm czy symbolizm. Wszystko w nowym, świeżym wydaniu!

fot. Piotr Śliżewski

Mamy więc subtelne, wręcz poetyckie wklęsłodruki Natalii Leszczuk, które łączą w sobie w niezwykły sposób abstrakcję geometryczną z organicznym detalem. Kolejną młodą artystką jest Daria Prawdzik, która w swojej serigrafii posługuje się ekspresyjnymi środkami wyrazu, niepokojącą deformacją ciała ludzkiego. Zupełnie inną wrażliwość artystyczną prezentują prace Dariusza Przeradzkiego, który przy użyciu klasycznej akwatinty i akwaforty tworzy pełne przestrzeni i niedopowiedzeń kompozycje inspirowane pejzażem. Natomiast Piotr Śliżewski zaprezentuje wielkoformatowe, kontrastowe, mocne, działające znakiem rysunki. Grafika Gabieli Hukałowicz to z kolei powrót do figuracji. Jej litografia jest zbudowana na mocnym kontraście walorowym miękkich, łagodnych kształtów. Ostatnim twórcą jest Piotr Wojtkiewicz, którego monochromatyczny obraz przedstawia pełen niepokoju i napięcia portret.

Wystawa Super Carbon Facies to nie lada okazja, by sprawdzić w jakich kierunkach ewoluuje twórczość młodych artystów, co ich inspiruje oraz jak przenoszą tradycyjne techniki na bliski im, współczesny język grafiki. To unikalna okazja, by obejrzeć taką kumulację dzieł w jednym miejscu!

Wystawa: „Super Carbon Facie”

Kurator: Magdalena Toczydłowska-Talarczyk

Miejsce: Galeria Sztuki MARCHAND, ul. Kilińskiego 12

Wernisaż: 26.07.2018

Czas trwania: 26.07-24.08.2018

Godziny otwarcia galerii: pon. – pt.  12.00 – 17.00

wstęp wolny

Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora