Wywiadem z Danutą Ratajczak – mieszkanką Białegostoku, seniorką z artystyczną duszą, rozpoczynamy prezentację Galerii SuperSTARSów – Seniorów XXI Wieku. Będziemy sukcesywnie publikować wywiady z osobami zgłoszonymi do kampanii promującej wizerunek nowoczesnych, aktywnych seniorów XXI wieku.
Danuta Ratajczak, manager białostockiego Kabaretu Seniorów ,,Szpilka”,. Prywatnie – super  mama i super babcia

Krystyna Cylwik

 Jak określiłabyś swój wiek?

Danuta Ratajczak  Aktywna seniorka po siedemdziesiątce.

Czy zawód, który wykonywałaś w jakiś sposób wpłynął na to, czym się teraz zajmujesz i jak to się ma do obecnej aktywności?

Uśmiechnięta kobieta na słonecznikowym polu.

Moja praca zawodowa nie była związana z tym, czym się obecnie zajmuję. Nauczyła mnie jednak systematyczności i dążenia do ambitnych celów. Pochodzę z rodziny o bogatych tradycjach artystycznych. Moja mama, nauczycielka z zawodu,  pięknie malowała. Wiele jej obrazów wisi w moim mieszkaniu a także w domach moich córek. Potrafiła układać teksty piosenek i melodie do nich, tworzyła choreografie do przedstawień szkolnych a także tworzyła do nich kostiumy. Dbała o edukację swoich dzieci, dlatego ja w wieku 9 lat startowałam w konkursach skrzypcowych.

Co robisz obecnie. Jakie pasje realizujesz. Czym chcesz się pochwalić?

 Po przejściu na emeryturę, wróciłam do swoich zainteresowań artystycznych. Chciałam być aktywną seniorką. W dzielnicy, gdzie mieszkałam, działało Stowarzyszenie Samopomocowe Seniorów ,,Radość”. Tam skierowałam swe kroki i ,,utknęłam” na kilkanaście lat. Pełniłam funkcję członka komisji kulturalno-oświatowej, której zadaniem było organizowanie wieczorków tanecznych dla seniorów z osiedla i innych wydarzeń kulturalnych dla członków stowarzyszenia (wycieczki krajoznawcze, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Kobiet, Walentynki, Dzień Seniora). Dziesięć lat temu otrzymałam propozycję pracy w Kabarecie Seniorów ,,Szpilka”. Przyjęłam ją bez chwili wahania. ,,Szpilka” to amatorski zespół artystyczny, który działa na rynku rozrywki nieprzerwanie od czterdziestu lat. Ma na swoim koncie wiele nagród artystycznych lokalnych, a także rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zostałam managerem zespołu, występując jednocześnie jako czynny członek artystyczny.  Członkowie tańczą, śpiewają, tworzą własne teksty, melodie i choreografie. Współtworzymy niektóre kostiumy. Np. do spektaklu ,,Cygańskie wesele” własnoręcznie uszyłam sobie  strój cyganki. Czy wiesz, że ostatnia falbana cygańskiej spódnicy, to trzydzieści sześć metrów materiału, kolejne  osiemnaście i dziewięć. Tu realizuję swoje pasje artystyczne, tu czuję się potrzebna, gdy podczas występów daję radość innym.

Jak to, o czym mówisz, wpływa na twój proces starzenia się?

 Gdy zmarł mój pierwszy mąż, moim celem było wychowanie dzieci, zastąpić drugiego rodzica i była jeszcze praca zawodowa. Po śmierci mego drugiego męża, gdy dzieci były usamodzielnione,  zostałam sama z ogromną pustką w głowie i świadomością że już nic dobrego nie spotka mnie  w życiu. Przynależność do Stowarzyszenia Seniorów ,,Radość” a później Kabaretu Seniorów ,,Szpilka” spowodowały, że pustka zniknęła a praca społeczna pochłonęła mnie bez reszty. Postawiłam także na rozwój osobisty. Opanowałam trzy języki obce: włoski i angielski w stopniu podstawowym, niemiecki na poziomie rozszerzonym. Potrafię także porozumieć się w języku rosyjskim (to z okresu nauki w szkołach podstawowej i średniej). Obsługa komputera i smartfonu nie stanowi dla mnie żadnej tajemnicy. Wracając do pytania, jak to wpływa na mój proces starzenia się? Ciągła aktywność, zajęty czas na maksa nie pozwala na oglądanie się za siebie i obserwowanie własnego procesu starzenia się. Czuję się cały czas pełna energii. Mam jeszcze wiele do zrobienia dla siebie i innych. W moim życiu nie ma czasu na nudę. Pomimo wielu zajęć, prowadzę bogate życie towarzyskie poprzez liczne spotkania w małym i większym gronie znajomych. Nie zapominam o swoim zdrowiu, uprawiając Nordic walking. Zawsze znajduję czas dla swoich dzieci i wnuków.

Co najbardziej motywuje Ciebie do aktywności, skąd bierzesz inspiracje do działania?

Zadowolenie z życia, rozwój osobisty, jeszcze bardziej mobilizują mnie do ciągłej aktywności. Podejmowanie wyzwań i chęć, aby to, co robię, było na najwyższym poziomie.  To mnie,,kręci”. Do działania inspiruje  wszystko, co dzieje się wokół mnie. Aby to zrozumieć, postawiłam na edukację i samorozwój. Inspiruje mnie także działanie samopomocowe na różnych płaszczyznach osobom potrzebujących takiego wsparcia.

Jak w kilku słowach określiłabyś nowoczesnego seniora XXI wieku, SuperSTARSa?

 Senior XXI wieku to osoba zadbana wizerunkowo, znająca nowoczesne technologie, poruszająca się bez problemu w Internecie. Aktywny senior XXI wieku korzysta z oferty edukacyjnej skierowanej do tej grupy wiekowej i umiejąca ją wykorzystać w swoim życiu. To osoba realizująca swoje pasje a także odkrywająca  swoje talenty, świadoma swoich wartości i potrafiąca przekazywać swoją wiedzę młodszym pokoleniom.

Co chciałabyś przekazać seniorom, którzy nie potrafią lub nie chcą ruszyć się z domu?

Życie jest piękne. Nie zmarnujmy go na siedzenie w domu. Wyjdźmy do ludzi. Może ktoś potrzebuje naszej  pomocy, a w ten sposób pomożemy sobie.

Co chciałabyś przekazać młodym ludziom. Jakąś radę, mądrość, wskazówkę życiową?

Dzieci i młodzież to pokolenie moich wnuków. W swoim życiu poświęciłam im sporo czasu, przekazując to, co najbardziej wartościowe. Jaki przekaz do młodych? Nie postrzegajcie  seniorów jako ludzi, których można odstawić na ,,boczny tor”. To ludzie wartościowi z przebogatą historią życiową, doświadczeniem i mądrością. To od seniorów możecie uczyć się jak żyć i poznawać historię.

Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy i Podlaska Redakcja Seniora.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Fot. z archiwów rodzinnych

Wywiad przeprowadziła Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok