Halszka zgasła po ciężkiej chorobie 27 lipca 2023 o 7.00. Lubiła, aby zwracać się do niej „Halszka”, choć i tak wiele osób nazywała ją Halinką. Ciepła, piękna, wyjątkowa kobieta i koleżanka.

Na pierwszym planie Halina Wiszowata. Kobiety siedzą przy stole z kartkami papieru i długopisami.

Kiedy pojawiła się w Podlaskiej Redakcji Seniora z racji doświadczeń w zawodzie pielęgniarki pisała o zdrowym trybie życia, zdrowym odżywianiu. Zachęcała nas do gimnastykowania i często kolegia redakcyjne rozpoczynaliśmy właśnie od gimnastyki. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że drzemie w niej talent poetycki.
Halszka kochała przyrodę. Była cierpliwą słuchaczką patrzącą w oczy i skoncentrowaną na rozmówcy.. Była naturalna we wszystkim, co robiła. Potrafiła świetnie tańczyć i śpiewać. Na ostatnich Urodzinach Podlaskiego Seniora -choć wtedy już słaba- śpiewała z nami pięknym, doniosłym głosem. Potrafiła zaczarować publiczność swoim występem na slamie poetyckim w 2022 roku – była to brawurowa prezentacja jej wierszy połączona z tańcem i gestem. Obraz takiej Halszki w pełni formy chcemy mieć przed oczami.

Tak bardzo angażowała się w przeżycia innych, że na przykład słuchając opowieści jednej z Sybiraczek, napisała wstrząsający wiersz „Tak to tak”, który został opublikowany w albumie „Kobieta Sybiru. Prawo do Pamięci”. Inne jej wiersze są opublikowane w dziale twórczość.

*

Przypominamy Halszkę opowiadającą o swoich przodkach, w 2020 r. była bohaterką cyklu filmowego „Nasi przodkowie -ciekawi sąsiedzi”:

Była też jedną z bohaterek cyklu SuperSTARSi. Seniorzy XXI wieku: – kliknij


Halszka zgasła. Będzie nam Jej bardzo brakowało.

fot. Michał Heller – Halina Wiszowata z cyklu-SuperSTARSi

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się wystawieniem zwłok w piątek, 28 lipca o godzinie 13:00 w kaplicy przy Białym Kościele w Wasilkowie. Msza Święta za duszę Halszki Wiszowatej odbędzie się w sobotę 29 lipca w Białym Kościele w Wasilkowie (ul. Białostocka 1) o godzinie 15:00.  Po niej odprowadźmy zmarłą do miejsca jej wiecznego spoczynku.