Na spotkanie z Białostoczanką Rachel Koszyca (9 kwietnia o godz. 18.00) zapraszają Białostoczanki: socjolożka i biznesmenka Greta Ellmers (Białystok i Floryda) oraz absolwentka szkoły filmowej w Londynie, producentka muzyczna i tłumaczka Joanna Papaj.

pochylona, starsza kobieta pisze

Rachel Koszyca urodziła się w II połowie XIX wieku w Białymstoku. Opisała swoje życie: życie dziecka, dziewczyny i młodej kobiety, tu, u nas, w Białymstoku! Zaczęła pisać swoją książkę w wieku 86 lat.
Pisała w języku żydowskim. W tym roku na język angielski jej wspomnienia przetłumaczyła Beate Schützmann-Krebs i… tę angielską wersję przeczytały uważnie dwie Białostoczanki: Greta Ellmers i Joanna Papaj. I to one opowiedzą współczesnym Białostoczankom historię Racheli Koszyca, która urodziła się w Białymstoku.

„Wspomnienia kobiety z Białegostoku” to książka jedyna w swoim rodzaju.
Opowiada o okrutnym i bezwzględnym świecie, o niebywałej biedzie, i harcie ducha, o odnajdywaniu nadziei i poszukiwaniu miłości; o antysemityzmie i pomocnej dłoni; o marzeniach małej dziewczynki i jej heroizmie.

Takich kobiet jak Rachel były dziesiątki, setki, może tysiące. Ich marzenia były najczęściej skromne: ciepły posiłek a może sukienka. Marzenia na miarę możliwości, na miarę tamtych czasów. Rachel wędrowała od Białegostoku do Grodna, od Krynek do Odelska. Rodzina mieszkała w „Kolonii”, może chodzi o Kolonie Izaaka, a może o Kolonię Palestyna.

Fragmenty książki Rachel Koszyca będzie czytała Bernarda Benia Bielenia,

Białostoczanki… zapraszamy do MIEJSCA
Mężczyźni mile widziani! 

Spotkanie odbędzie się w Miejscu, Białystok, Malmeda 6
źródło i fot.: Tomek Wiśniewski, Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok