Uczestników Klubu „Czytelnia Słów” gościła tym razem Galeria Arsenał elektrownia, przy ul. Elektrycznej 13. Aktualna wystawa „Historie o starości” inspirowana książką Georges’a Minois „Historia starości. Od antyku do renesansu”, współgrała z lekturami wybranymi na to spotkanie.

„…niektórzy trzymają się młodości rękami i nogami, zadają sobie tortury, niepomni że starzeją się od wewnątrz. Cokolwiek by zrobili, nie zatrzymają przemijania. Ale widocznie wiara w modę bywa silniejsza niż w przemijanie”.

– Wiesław Myśliwski – „Ucho Igielne”

Omawialiśmy dwie książki Wiesława Myśliwskiego: „Ucho igielne”, poruszającą medytację nad ludzkim losem, pamięcią i historią, a przede wszystkim tajemnicą spotkania młodości i starości oraz „Kamień na kamieniu”, sagę wiejskiego życia i ludowego spojrzenia na świat.

Nie zabrakło też rozmowy o „Spóźnionych kochankach” Williama Whartona”, opowieść o miłości, która w malowniczej scenerii Paryża, pokonuje wszelkie bariery, nawet barierę śmierci.

Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi wrażeniami po lekturze tych książek, czytali fragmenty, które zrobiły na nich największe wrażenie, jak chociażby:

„Po nikim tak człowiek nie widzi dokładnie starości jak po starzejącym się ojcu, matce. To starość, która nas boli, z którą współcierpimy, na którą jesteśmy skazani, aby się w niej przeglądać i odnajdywać siebie. Może to dzięki ich starości przyzwyczajamy się i do własnej i z większym zrozumieniem ją znosimy”.

-Wiesław Myśliwski – „Ucho Igielne”.

„Uwierzyć w życie, jakaż to trudna wiara, jeśli się nad tym zastanowić. Może dlatego że z pozoru prosta, zwyczajna, pospolita. A jednak to najtrudniejsza z wiar. Tym bardziej że są tylko dwie perspektywy życia: młodość i starość. Kiedy człowiek jest młody, nie wierzy, że będzie stary, a gdy jest stary, nie wierzy, że był młody”.

-Wiesław Myśliwski– „Ucho Igielne”

„Bo na starość różnie bywa. Śmierć zaglądnie w oczy, to wtedy i magister człowiek, i inżynier człowiek. Wtedy z życia niby z drzewa jesienią wszystkie liście opadną i jak goły pień człowiek zostaje. Wtedy już nie w świat go ciągnie, ale z powrotem do tej ziemi, gdzie urodził się, z której wyrósł, bo to jedyna jego ziemia na tym świecie. I nawet grób w tej ziemi jakby domem mu był.

-Wiesław Myśliwski – „Kamień na kamieniu”

„Mamy dziś mnóstwo seksu, ale niewiele miłości, tej miłości, która zbliża wszystkie stworzenia, pozwala jednej istocie wyrazić uczucia do drugiej, tak że obie wiedzą, jakie są ważne i drogie dla siebie nawzajem”.

-William Wharton – „Spóźnieni kochankowie”

Cytaty te pobudziły nas do refleksji nad szybkim przemijaniem życia. Wspominaliśmy osoby, które były ważne w naszym życiu. Mówiliśmy o modnym „kulcie młodości” panującym w mediach, prasie, dyskryminującym osoby dojrzałe, a przede wszystkim kobiety, które już w wieku 50+ podobno psują wizerunek firmy.

Kuratorka wystawy Magdalena Godlewska-Siwerska zaprosiła nas na oprowadzanie po wystawie.

Spotkanie w Galerii było ostatnim przed wakacjami. Następne odbędzie się na początku września. Będą na nim omawiane najciekawsze książki przeczytane przez nas w czasie wakacji.

(foto: Maria Beręsewicz)

 

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok