Ostatnie spotkanie (16.01.2022) miłośników literatury, skupionych w  Nauczycielskim Klubie Literackim w Białymstoku, miało szczególny charakter. Janina Jakoniuk promowała swoją nową książkę Horror w „Anielskim Orszaku” .
Spotkanie Nauczycielskiego Klubu Literackiego

Spotkanie  prowadził Kazimierz Słomiński, znany w środowisku białostockim autor fraszek i aforyzmów. Przedstawiając Jankę Jakoniuk, podkreślił jej różnorodne zainteresowania. Bo Janka swoją aktywnością potwierdza, że ludzie po przejściu na emeryturę zaczynają jakby drugie życie. Odkrywają nowe pasje i drzemiące do tej pory talenty. Janka pisze wiersze, utwory prozatorskie, maluje.

Swe utwory publikuje w kwartalniku NKL „Najprościej”, na portalu Podlaski Senior i Poeci w sieci oraz w gazetce „Wiecznie Młodzi”, redagowanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku” w Białymstoku. Wydała  tomik poezji Ławeczka na uboczu. Jej wiersze znajdziemy też w różnych antologiach.

Odnosi również sukcesy malarskie. Prezentuje swoje prace na zbiorowych wystawach sekcji „Pędzel”, którą prowadzi na UTW. Jej obrazy zdobywają nagrody i wyróżnienia w kolejnych edycjach Przeglądu Amatorskiej Twórczości Plastycznej Województwa Podlaskiego.

Portrety pędzla Janiny Jakoniuk


Nowa publikacja Janki pt. Horror w „Anielskim Orszaku” to zbiór 12 opowiadań o różnej tematyce i klimacie. Przeważają historie obyczajowe, ale w zbiorze znajdziemy także kryminał, science fiction. Autorka próbuje  poprzez humor chociaż trochę oswoić aktualną pandemiczną sytuację (Oj, narozrabiał ten koronawirus, narozrabiał), a akcję tytułowego opowiadania umieszcza  … w zakładzie pogrzebowym.

Dwa utwory zaistniały już wcześniej w przestrzeni publicznej, uzyskując nagrody w konkursie literackim „Srebro nie złoto” – opowiadanie „Niespodzianka” (2019 r.) i Casting (2020).

Jak zaznacza we wstępie Irena Słonimska zwykłe, często banalne historie tworzą „mały realizm” tych opowiadań, gdzie szczegół, konkretny detal wpisują się w rytm codzienności, pospolitość języka i  odczuć (najczęściej kobiety). I dodaje: Dyskretnie piękne. (…) Mimo że wydają się pospolite, zaciekawiają swą psychologiczną dynamiką.

Dodatkowym walorem publikacji są fotografie 12 obrazów, prezentujących obszary  malarskich pasji autorki – pejzaże, martwa natura, portrety.

Książka Horror w „Anielskim Orszaku” ma piękną, kolorową okładkę, która skrywa pewną zagadkę – do odgadnięcia przez uważnego czytelnika.

fot. Bożenna Krzesak-Mucha

Bożenna Krzesak-Mucha
Podlaska Redakcja Seniora Białystok