Tegoroczne zajęcia Uniwersytetu Zdrowego Seniora dobiegły końca. Szybko upłynął nam czas od października do czerwca. A jest co wspominać.

Wysłuchaliśmy 16 półtoragodzinnych wykładów oraz wzięliśmy udział w 12 ćwiczeniach i 3 zajęciach fakultatywnych. Zajęcia prowadzili profesorowie nauk medycznych i doktorzy nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W zajęciach uczestniczyło 50 słuchaczy w wieku 60+. Najbardziej podobały mi się zajęcia pod hasłem „Zdrowa dieta”. Dowiedzieliśmy się z nich, że jest 80 chorób dietozależnych. Na tych zajęciach była też mowa o pieczywie, miodzie, cukrze, źródłach pełnowartościowego białka, owocach, warzywach. Przytaczam kilka ciekawostek z tego wykładu. Wszystkie produkty z końcówką –oza w nazwie (typu laktoza, fruktoza) zawierają cukier. Owoców nie należy spożywać między posiłkami, lecz po posiłku. Smak potraw niekoniecznie poprawiamy solą. Zamiast niej możemy dodać zioła.

Prowadzący wykłady i ćwiczenia chętnie odpowiadali na pytania słuchaczy oraz na ich życzenie udzielali im dodatkowych informacji na różne tematy.

Na zajęciach ćwiczeniowych i fakultatywnych wykonywaliśmy ćwiczenia związane z ratowaniem osoby, która uległa nagłemu wypadkowi, a także dotyczące opieki nad niemowlęciem oraz osobą niepełnosprawną obłożnie chorą. Rozmawialiśmy o możliwościach wolontariatu prozdrowotnego osób starszych. Opiekunem i organizatorem Uniwersytetu Zdrowego Seniora ze strony Uniwersytetu Medycznego był pan docent Mateusz Cybulski. Należą mu się wyrazy uznania za sprawne pokierowanie szkoleniami. Pan Cybulski odnosił się do nas – seniorów z niezwykłą życzliwością, za co pragnę mu bardzo podziękować.

Rok akademicki zakończyło uroczyste rozdanie dyplomów ukończenia Akademii. Na pamiątkę otrzymaliśmy też birety studenckie i książki z dziedziny geriatrii. Pozostały nam też indeksy, w których wykładowcy podpisami potwierdzali naszą obecność na zajęciach.

Nikt nie zadba o nasze zdrowie lepiej niż my sami, warto więc poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie.

 

Grażyna Pańkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok