Dla spragnionych uczt wizualnych i rozmów, związanych z Naturą szeroko pojętą, czekają spotkania, premiery książkowe, wyprawy, pokazy filmów, zdjęć, wystawy i warsztaty. W trakcie festiwalu staramy się poszerzać świadomość o naszej rodzimej przyrodzie, tej z najbliższego sąsiedztwa. Przybliżać to co dzieje się tuż obok, „za płotem” i poczuć że My także jesteśmy odpowiedzialni, za to co nas otacza.

A wszystko to w trzech odsłonach: Sokole 11-23 lipiec, Wasilków 31 lipiec, Supraśl 6-7 sierpień.

PROGRAM

Otwarcie Festiwalu Sztuka w Naturze- siedziba PKPK w Supraślu

Sokole: 11 – 23 lipca
Sokole, Centrum Produktu Lokalnego – „Dom Ludowy”
adres: Sokole 59, 16-050 Michałowo, tel/fax (85) 718-90-19
www.cplsokole.pl

11-23 lipca
Plener artystyczny w Sokolu
SOBOTA, 16 lipca

Godz. 9.00 – 12.00 Puszczykowe co nieco – prezentacja różnych aktywności dla dzieci, które oferuje Leśna Szkoła Puszczyk. Warsztaty twórcze nastawione na doświadczanie natury oraz tworzenie leśnego rękodzieła. Prowadzenie: Dorota Zaniewska i Kasia Timofiejew.
Godz. 17.00 spotkanie z Martą Konek, pisarką i pszczelarką, i opowieść o tym, po co nam pszczoły oraz promocja książki Z głową w ulach. Opowieści o pszczołach z Krajny miodem płynącej.
Godz. 17.45 spotkanie z braćmi, Grzegorzem i Tomaszem Kłosowskim, przyrodnikami, fotografami, gawędziarzami i opowieści o mieszkańcach krainy Biebrzy, pokaz slajdów i filmu oraz promocja książki Bracia mniejsi i więksi. Opowieści o mieszkańcach z krainy Biebrzy i nie tylko.
Godz. 18.45 spotkanie z Ewą Zwierzyńską, reporterką i fotografem, opowieść o kulturowej tkance Podlasia, pokaz slajdów i promocja książki Podlaska mozaika. Reportaże z raju – krainy błota i mgły.

NIEDZIELA, 17 lipca

Adam Zbyryt – spacer ornitologiczny

Godz. 7.00 spacer ornitologiczny z Adamem Zbyrytem (zbiórka przy Domu Ludowym w Sokolu).
Godz. 10.00 warsztaty pszczelarskie dla dzieci prowadzone przez Martę Konek, właścicielkę pasieki Z głową w ulach, autorkę książeczki dla dzieci Kasia w pasiece.
Godz. 11.00 spotkanie z Katarzyną Simonienko i opowieść o terapii lasem oraz kąpiel leśna (na kąpiel leśną obowiązują zapisy – e mail: k_simonienko@wp.pl, max 15 osób).
Godz. 14.00 spotkanie z Pawłem Średzińskim, ekologiem i reporterem, opowieść o Puszczy Knyszyńskiej i premiera książki Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych.
Godz. 15.30 spotkanie z Adamem Zbyrytem, biologiem i przyrodnikiem, i opowieść o najbardziej polskim ptaku, bocianie białym oraz promocja książki Bocian. Biografia nieautoryzowana.
Godz. 16.30 spotkanie z Maciejem Cmochem, przyrodnikiem, fotografem, i opowieść o ptakach krajobrazu rolniczego oraz pokaz slajdów, i promocja książki Ptaki za miedzą. Opowieści o mieszkańcach pól, łąk, pastwisk i wsi.
Godz. 17.30 spotkanie z Wojciechem Koronkiewiczem, dziennikarzem, i opowieść o smakach i smaczkach Podlasia, ludziach pozytywnie zakręconych, oraz promocja książki Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków.

SOBOTA, 23 lipca

Piotr Dombrowski Adam Zbyryt Paweł Średziński- Dom Ludowy

Godz. 8.00 – 15.00 strefa działań nieprzewidzianych w programie.
Godz. 15.00 wernisaż poplenerowy.
Godz. 16.00 spotkanie z Jarkiem Koziarą. Lubelski artysta, twórca obrazów ziemnych, autor plakatów, projektant scenografii do sztuk teatralnych i koncertów (m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy), designer wystroju wnętrz klubów muzycznych (m.in. Stodoła w Warszawie). Autor plastycznej oprawy działalności zespołu Voo Voo, projektował scenografie ich koncertów, okładki płyt, a także osobiście występował na happeningach przed, w trakcie i po koncertach zespołu.
Godz. 17.30 performance Wiesława B. Bołtryka „Ja – Autoportret”: wg C. K. Norwida, R. Wojaczka, J. E. Bolka. Od zgoła 50 lat zajmuje się sztuką, obecnie malarstwem, sztuką słowa. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach na całym świecie. Urodził się w 1954 roku w Białymstoku.

WASILKÓW: 31 LIPCA

adres: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Leśna 7, 16-010 Wasilków tel. 85 74 36 082

www.skansen.bialystok.pl

NIEDZIELA, 31 lipca 

Godz. 13.00 II Piknik Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych
– „Kraina Guliwera”, czyli wernisaż fotografii przyrodniczej: na 21 wielkoformatowych fotografiach zaprezentowanych zostanie siedem parków narodowych i krajobrazowych województwa podlaskiego w obiektywie siedmiorga fotograficzek i fotografów. 

SUPRAŚL : 6-7 sierpień

adres: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
Abp. Gen. M. Chodakowskiego 3
16 – 030 Supraśl, tel./fax (85) 718 – 37 – 85

https://pkpk.wrotapodlasia.pl/

adres: Ostoja Zwierza Podlaskiego, Dom przy Puszczy
Kodeksu Supraskiego 27
16-030 Supraśl

www.domprzypuszczy.pl

SOBOTA, 6 sierpnia (siedziba PKPK)

Godz. 16.45 otwarcie części Supraskiej Festiwalu Sztuka w Naturze,
 „ Co słychać w Ostoi Zwierza Podlaskiego – raport”, prezentacja wydruków wielkoformatowych z wystawy fotografii, Marka Konarzewskiego i Janusza Kupryjanowicza „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”.
Godz. 17.00 spotkanie z Pawłem Średzińskim i promocja jego najnowszej książki Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych
Godz. 18.00Wędrówki Wiatrem Podszyte Małgośki Pawelczyk” – spotkanie i pokaz zdjęć Małgorzaty Pawelczyk.
Godz. 19.00 O nocach w lesie i komunikacji ze zwierzętami – spotkanie z Barbarą Górecką i Grzegorzem Błachowskim.
Godz. 20.30 warsztaty, prowadzenie Barbara Górecka i Grzegorz Błachowski – instruktaż pomocy doraźnej i dalszej opieki nad nietoperzami (przewidywany udział zwierząt) oraz wykorzystanie wybranych metod badawczych w praktyce.

NIEDZIELA, 7 sierpnia

warsztaty ceramiczne – Dom Ludowy

Godz. 5.00 „Ptasia Orkiestra”, spacer ornitologiczny z Adamem Zbyrytem (Ostoja Zwierza Podlaskiego, Dom przy Puszczy).

Godz. 9.00 spotkanie z Katarzyną Simonienko i opowieść o terapii lasem oraz kąpiel leśna (na kąpiel leśną obowiązują zapisy – email: k_simonienko@wp.pl, max 15 osób), (Ostoja Zwierza Podlaskiego, Dom przy Puszczy).

Godz. 12.00 „Audiencja Króla Biebrzy w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej” – spotkanie z Krzysztofem Kawenczyńskim – prowadzenie Beata Hyży – Czołpińska (siedziba PKPK).
Godz 16.00-19.00 rodzinne warsztaty plastyczne, przygotowanie unikatowej tkaniny inspirowanej naturą do nowej siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, prowadzenie Genowefa Obuchowicz, (obowiązują zapisy – email: ge.o@op.pl, max. 15 osób), (Ostoja Zwierza Podlaskiego, Dom przy Puszczy).
Godz. 20.00 – 23.00 warsztat „Noc w lesie”, prowadzenie Grzegorz Błachowski, miejsce zbiórki: Cieliczanka, przy leśniczówce leśnictwa Cieliczanka – początek ulicy Zdrojowej, (na „Noc w lesie” obowiązują zapisy – email: lasonauci@gmail.com, max 10 osób).

Organizator: Fundacja Zwierz Podlaski
Współorganizatorzy: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, wydawnictwo Paśny Buriat, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

źródło i fot. Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok