Wystawy, koncerty, pokazy tkackie, kiermasz i animacje w przestrzeni – już w najbliższy weekend, od 28 do 29 sierpnia, Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Podlaskie Sploty – II Festiwal Tkactwa.

Festiwal tkactwa

Podczas pierwszego dnia festiwalu zaplanowano otwarcie dwóch wystaw tematycznych: pereborów (wystawy ze zbiorów Krzysztofa Bielickiego oraz prac pochodzących z Pracowni Tkackiej w Hrudzie ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej) – wernisaż o godz. 16:00 we foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Podleśna 2) oraz tkanin dwuosnowowych (wystawy Dominiki Bujnowskiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie) – wernisaż o godz. 18.00 w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku (ul. św. Rocha 14). Pierwszy dzień festiwalu zakończy się akcentem muzycznym, na scenie w Spodkach zaprezentuje się grupa „Sploty” – trio śpiewających multiinstrumentalistek: Ania Broda, Małgorzata Makowska, Mary Rumi (Maria Rumińska) bazujące na melodiach, tańcach i piosenkach tradycyjnych z regionów takich jak: Suwalszczyzna, Warmia, Mazury, Mazowsze, Wielkopolska i Wileńszczyzna. 

Festiwal Tkactwa

Dzień później, w niedzielę, 29 sierpnia, w białostockim parku Konstytucji 3 Maja zostanie zorganizowany Piknik Tkacki. W programie znajdą się pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu. Zaplanowane są też zabawy i działania animacyjne dla dzieci w przestrzeni oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, na których będzie można kupić m.in. nici, wełnę, akcesoria tkackie, chodniki, makramy, filc, małe formy tkackie. Podczas imprezy wystąpi grupa wokalna Zespołu Pieśni Tańca „Kurpie Zielone” oraz kapela Miód na Serce.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Odbędą się one przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce. Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie pikpodlaskie.pl

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

(źródło i zdjęcia: Podlaski Instytut Kultury)

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok