Dni Tradycji Obojga Narodów to doskonała okazja do poznawania i promowania dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W tym roku spotykamy się w Brańsku, mieście, które w czasach swojej świetności stanowiło centrum polityczne Ziemi Bielskiej.

na stole dwa kosze z owocami i pieczywem. Obok stoją butelki z napojami

Głównym punktem wydarzenia będzie występ Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. W ramach widowiska
odbędzie się pokaz jazdy tatarskiej oraz husarii, który zakończy wystrzał armatni ku czci polskiego rycerstwa. W programie przewidziano wiele atrakcji: degustację tortu, pokaz kulinarny połączony z degustacją dziczyzny, potrawy kuchni regionalnej inspirowane staropolskimi przepisami, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, a także pokaz sokolniczy i pieczenie podpłomyków. Podczas festynu prowadzone będą warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jak i całych rodzin. Ponadto nie zabraknie niespodzianek! 

W trakcie imprezy ogłoszeni zostaną zwycięzcy Powiatowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży ,,Tradycje szlacheckie Ziemi Bielskiej”. Wydarzenie zwieńczy koncert inspirowany muzyką dawną w wykonaniu kwartetu Andante. Usłyszymy utwory najwybitniejszych artystów, takich jak Bach, Pachelbel, Albrechtsberger i inni.

Program wydarzenia: 

19.00 – Otwarcie III Dni Tradycji Obojga Narodów
19.10 – Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Tradycje szlacheckie Ziemi Bielskiej”
19.40 – Z Ziemi Bielskiej na Wiedeń! – występ Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, a w tym: gawęda o sławnej wyprawie na Wiedeń, pokaz jazdy tatarskiej oraz wystrzał armatni ku czci polskiego rycerstwa
20.10 – Pokaz kulinarny tradycyjnej kuchni staropolskiej połączony z degustacją dziczyzny
20.20 – Z Ziemi Bielskiej na Wiedeń! – występ Podlaskiej Chorągwi Husarskiej
20.50 – Wspólne świętowanie – tort jubileuszowy
21.00 – Koncert muzyków kwartetu Andante
21.50 – Pokaz ognia

Wydarzenie odbędzie się: 

26 sierpnia 2023, godz. 19.00 – 22.30
Plac przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku
ul. Kościelna 3, Brańsk

źródło i foto: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok