Rozwój intelektualny, emocjonalny, biblioterapia, samorealizacja i poprawa dobrostanu, a także stymulujący spacer terapeutyczny, przegląd oferty podlaskich organizacji zrzeszających seniorów, krótki pokaz tańca i śpiewu, a dla ciała kawa, herbata i coś słodkiego – na to wszystko zapraszamy do siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przy ulicy Marii Curie Skłodowskiej 14A w Białymstoku 21 czerwca od godziny 10:00.

 Książnica Podlaska pozyskała dofinansowanie na zrealizowanie zadania pt „Psychologia na usługach literatury” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Partnerstwo dla książki. Patronem medialnym wydarzenia jest Podlaski Senior. Projekt łączy w sobie animowanie czytelnictwa i myślenia twórczego z zajęciami otwierającymi na problematykę zdrowia psychicznego, rozwoju emocjonalnego, a nawet kryminologii.

Duży blok wydarzeń przeznaczony został dla seniorów. Czytelniczki „Podlaskiego Seniora” (i te starsze i te młodsze) zapraszamy najpierw 24 maja na godzinę 18:00 do siedziby głównej Książnicy Podlaskiej w Białymstoku przy ul.  Marii Curie Skłodowskiej 14A na warsztaty biblioterapeutyczne dla kobiet z Dominiką Słomińską – niezwykłą psycholog, autorką książek biblioterapeutycznych dla dzieci i poradnika dla kobiet na życiowym zakręcie .W trakcie wydarzenia zadbamy o sprzyjający psychice klimat, by przy odprężającej muzyce, z kubkiem czegoś ciepłego do picia i kawałkiem ciasta, chłonąć biblioterapię i poprawić swój dobrostan. Uczestniczki będą mogły także kupić książkę „Słowa, które dają oparcie” i zyskać autograf autorki.

Największe, wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenia adresowane do seniorów (panów i pań) odbędą się 21 czerwca od godziny 10:00 do 14:30 pod hasłem „Srebrny dobrostan” również w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej. Przy kawie, herbacie i kawałku ciasta będzie można posłuchać i zobaczyć, jak w praktyce poprawić swoje samopoczucie oraz wzmocnić intelekt, pamięć i dobry humor. Podczas imprezy Oficyna Wydawnicza Silver umożliwi zakup książek z dużą czcionką. Głównym patronem medialnym tego wydarzenia jest „Podlaski Senior”

 W programie:
– krótkie występy taneczne i wokalne zespołów artystycznych zrzeszających seniorów (Rosa Tardia, Sare Roma, Śpiewamy razem)
– Ofertownik senioralny (przegląd aktywności proponowanych seniorom przez podlaskie organizacje)
– główny punt programu – warsztat pt. „Srebrny dobrostan”, dotyczący technik pracy umysłowej, rozwoju intelektu, stymulacji pamięci i dobrostanu przeprowadzi charyzmatyczna dr Wanda Matras-Mastalerz (trenerka stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu).
– zaproszenie na weekendowy stymulujący spacer terapeutyczny pt. „W poszukiwaniu dobrostanu” z klubem Mozaika działającym przy białostockim PTTK
Na wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod nr tel.: 85 67 67 267 od pon. do pt. w godz. 7:30-15:30.
Program najbliższych wydarzeń w ramach projektu „Psychologia na usługach literatury” na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej. Szczegóły już wkrótce na profilu facebookowym biblioteki i na łamach Podlaskiego Seniora.

Źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Opracowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok