We wrześniu ( 18.09.2018) interesująco rozpoczął się kolejny sezon spotkań podróżniczych „Ciekawi świata”, organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury, w całości poświęcony kulturze Indii.

Zaproszona na to spotkanie Venna Puarr, urodzona w Malezji, dorastała w kulturze malezyjskiej, indonezyjskiej i indyjskiej. Studiowała i pracowała w Singapurze. Opowiadała o ludności zamieszkującej Indie i kraje sąsiednie, o odmienności grup społecznych północnych, środkowych i południowych Indii. O wzajemnie przenikającej się kulturze i zwyczajach, o różnorodności kuchni.

Ciekawie mówiła także o tańcu indyjskim, szczególnie tańcu klasycznym „bharatanatiam”, który początkowo gościł jedynie na świątynnych dziecińcach i stanowił swoistą modlitwę. Łączy on trzy składniki „bhavę” (ekspresję), ragę (melodię) i talę (rytm).Słowo „natyam” oznacza taniec. Z pierwszych liter tych słów powstała nazwa tańca. Można nim wyrazić wszystkie nasze stany emocjonalne, jak ból, gniew, smutek czy miłość. Dostarcza wiele emocjonalnych i estetycznych wrażeń publiczności.

Tańca i muzyki uczą się już małe dzieci, a przede wszystkim młode dziewczęta, które prezentują później różne formy taneczne w świątyniach i na festiwalach.

Venna uczyła też nasze panie jak prawidłowo wiązać piękne kolorowe sari, a chętni mogli degustować chlebek z sosem indyjskim – masala.

Najciekawsza była druga część spotkania w której zawodowy tancerz prezentował różne rodzaje tańca indyjskiego do muzyki, ale też do słów odczytywanych przez prowadzącego to spotkanie. Podziwiałam kunszt, precyzję i stroje solisty.

 

Wspólnie z nim wystąpiła białostocka „Grupa Tańca Bollywood- Rang”, która już od 10 lat wykonuje tańce indyjskie.

Tancerze zostali entuzjastycznie przyjęci przez publiczność. Oklaskom i wspólnym zdjęciom nie było końca. Można było także zapisać się na warsztaty taneczne.

Spotkanie odbyło się w sali kina „Forum”, licznie wypełnionej fanami cyklicznych spotkań podróżniczych.

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja  Seniora Białystok