„Pragnę, by moja sztuka przypominała, iż wolność zaczyna się i kończy w każdym z nas. Jest bowiem bardziej zadaniem i procesem niż stanem. Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada ponownie rodzi we mnie pytanie o wolność. Każda refleksja zaczyna się od pytań. Dlatego to właśnie pytania stały się mottem i moją drogą twórczą. Zapraszam Państwa do wspólnej podróży” – Michał Jackowski.

Tak oto artysta rzeźbiarz łączący tradycje antyku i pop-artu, urodzony w 1978 r. w Białymstoku, zaprasza na wernisaż swojej wystawy, która odbędzie się 11 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

„Internal Independence” to wystawa tworzona z troską o „homo faber” – człowieka zajętego pracą – by go zatrzymać i skłonić do refleksji nad celem, sensem i jakością podróży przez bycie człowiekiem i bycie z drugim człowiekiem.

Koncepcja „wewnętrznej niezależności” stanowi jedną ze strategii, jakie przyjąć może współczesny człowiek. W równym stopniu dotyczy to narodów, co jednostek, wiele bowiem bytów politycznych zderzyło się w swej historii z przytłaczającymi go siłami, dotyczy to również wspólnoty polskiej i omańskiej. Różnice geograficzne czy religijne nie są w stanie zatrzeć tej prawdy o człowieku. Uniwersalnym językiem jej wyrazu jest sztuka, która po raz kolejny okazuje się płaszczyzną ponad kulturowego porozumienia.

Mało kto wie, że w listopadzie Święto Niepodległości obchodzone jest także w Omanie” – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

W ramach wystawy „Internal Independence” artysta zaprezentuje 11 prac w marmurze. Towarzyszyć im będzie instalacja interaktywna i wizualizacje projektów, które rzeźbiarz przygotowuje na zamówienie Sułtanatu Omanu do przestrzeni publicznej w stolicy kraju, Maskacie. Udział w wernisażu wystawy zapowiedzieli Abdul Majeed Al Jahwari, Konsul Omanu w Berlinie oraz Dr Nasser Al-Taee, Dyrektor Royal Opera w Maskacie.

Michał Jackowski od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy małe formy rzeźbiarskie, rozwiązania pomnikowe, wnętrza sakralne oraz realizacje w przestrzeni urbanistycznej. Zdobył wiele nagród międzynarodowych. Z wystawy w Operze i Filharmonii Podlaskiej rzeźby z serii „Antique Games” wyjadą, by prezentować dorobek Białostoczanina w Londynie, Petersburgu, Rzymie i Miami.

Wernisaż odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, ul. Odeska 1, o godz. 17:00. Wstęp wolny. 

Źródło: Opera I Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Informację przygotowała: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok