15 sierpnia 2022 roku, w 102 rocznicę Bitwy Warszawskiej, w Kruszynianach, odbędzie się IV Spektakl muzyczny organizowany przez Tatarów Polskich, a zarazem kolejna edycja Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek wydarzenia to 43 edycje w Polsce i za granicą, blisko 200 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii. W 2019 r., występując pod nazwą Polish Independence Concert zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.
9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce
Narracja Koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat obecnej sytuacji na Ukrainie, ukazując także czasy dawnego braterstwa Polaków i Litwinów, Kozaków i Tatarów. Ukażemy zarówno jasne, jak i trudne chwile naszej wspólnej historii. Głównym tematem narracji będzie jednak walka Polaków „Za Naszą i Waszą Wolność”, zgodnie z dewizą Joachima Lelewela umieszczoną na sztandarze z okresu Powstania Listopadowego. Nawiązując do przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego, przypomnimy też udział mniejszości i cudzoziemców w Wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, w której ramię w ramię z Polakami walczyli cudzoziemcy oraz przedstawiciele mniejszości religijnych i narodowych, w tym Tatarzy Polscy w szeregach Pułku Jazdy Tatarskiej oraz Huzarów Śmierci. Wszyscy oni wspierali walkę o Niepodległość Polski, tak w piechocie i kawalerii, jak i z powietrza siejąc m.in. popłoch wśród Armii Konnej Budionnego.
Hybrydowe aranżacje hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych
Repertuar Koncertu Niepodległości stanowią współczesne, hybrydowe aranżacje hymnów, pieśni wojskowych i patriotycznych. W koncercie usłyszymy takie utwory jak: pierwszy hymn Polski
Gaude Mater Polonia (1253), Pieśń więzienna Filaretów (1823) oraz Rota (1908). Towarzyszyć im będą piosenki wojskowe z okresu I wojny światowej: Wojenko, Wojenko (1917), Piechota (1917),
Pieśń Pierwszej O.L.K. (Ochotniczej Legii Kobiet, 1918), A gdy na wojenkę szli ojczyźnie służyć (1915); pieśń partyzancką Deszcz jesienny (1943), nieznany hymn 304 Dywizjonu Bombowego Piosenka o trzysta czwartym (~1943). Dopełnieniem repertuaru historycznego będzie współczesna kompozycja Instrumentalna Braterstwo. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797). W ciągu 14 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.
Ekipa Koncertu Niepodległości
Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).
W koncercie wystąpią:
Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) śpiew, Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Karol Domański (perkusja).
Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.
Scenariusz: Jacek Wiejski Górski, Janusz Aleksandrowicz
Organizatorzy:
Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach, Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Dofinansowanie:
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”,
realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Ilość miejsc limitowana
Jacek „Wiejski” Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
tel. +48 601-130016
Zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok
.