Wyjazd na wakacje, remont a może zakup działki nad jeziorem albo własnych czterech kątów? Na takie i inne wydatki ciężko jest odłożyć większą sumę. Pomocą może być wtedy kredyt. Warto jednak znaleźć ofertę jak najbardziej korzystną i dobrze dopasowaną do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniej pożyczki jest szczególnie ważny, gdy zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny, który z reguły jest bardzo wysoki.

Kalkulator kredytu hipotecznego – co to za narzędzie?

Kalkulatory kredytowe to niezwykle pomocne narzędzia. Dzięki temu, że mają wbudowany algorytm pokazujący oferty banków w Polsce, pozwalają na porównanie różnych opcji. Kalkulator ma postać elektronicznego formularza, w którym wpisujesz konkretne informacje, dotyczące na przykład swoich zarobków i kwoty, którą chciałbyś pożyczyć.

Narzędzie to jest bardzo intuicyjne w obsłudze i wygodnie przeprowadza cię przez proces poszukiwania kredytu. Sprawdzisz dzięki niemu:

 • jakie oferty mają aktualnie banki,
 • jaki jest koszt wzięcia kredytu,
 • jaką masz zdolność kredytową (ostatecznie zweryfikuje to bank, ale kalkulator oszacuje czy masz szanse np. na kredyt hipoteczny),
 • ile wyniesie miesięczna rata (to istotne przy planowaniu budżetu).

 Kredyt hipoteczny (najnowsze oferty znajdziesz na finanse.rankomat.pl) to bardzo poważna decyzja, dlatego warto dobrze się przygotować zanim podpiszesz umowę z bankiem. Choć kalkulator kredytowy nie da ci 100% pewności, że otrzymasz kredyt w pożądanej wysokości, może być nieoceniony w zorientowaniu się na rynku kredytowym.

Kalkulator kredytu hipotecznego – jak działa?

Żeby sprawdzić, jakie masz możliwości kredytowe i jaka może być rata, będziesz musiał uzupełnić formularz. Aby uzyskać pełny obraz swojej sytuacji, zostaniesz poproszony o wpisanie między innymi:

 • na co potrzebujesz kredytu (dom, działka nad jeziorem?),
 • jakiej kwoty potrzebujesz,
 • jaki masz wkład własny,
 • na ile lat chciałbyś rozłożyć spłatę,
 • jakie masz źródło dochodu i ile zarabiasz,
 • ile osób jest w twoim gospodarstwie domowym, które utrzymujesz,
 • jaką kwotę przeznaczasz miesięcznie na wydatki takie jak opłaty za prąd albo czynsz,
 • czy masz jakieś inne zobowiązania (np. inne kredyty).

Po wpisaniu tych informacji najlepszy kalkulator kredytowy hipoteczny dość  dokładnie oszacuje twoje szanse na uzyskanie kredytu i pokaże, w jakiej wysokości będzie rata. Pamiętaj natomiast, że tego typu narzędzia służą do celów informacyjnych, zatem to co zobaczysz nie będzie gotową oferta bankową.

Czy warto skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: oczywiście, że warto. Narzędzie jest darmowe, więc nic nie tracisz porównując oferty przy jego pomocy. Oszczędzasz natomiast czas, który musiałbyś poświęcić na przeglądanie ofert każdego banku albo na umawianie się na spotkania z doradcami w oddziałach. Co więcej, nie musisz stresować się spotkaniem w banku i tłumaczyć w kilku placówkach po co chcesz wziąć kredyt i ile zarabiasz. Wpisując do kalkulatora kilka informacji w wygodny i prosty sposób możesz sprawdzić, czy kredyt hipoteczny jest w twoim przypadku możliwy.

Kalkulatory kredytów są również bardzo pomocne przy sprawdzaniu ile kosztuje kredyt w poszczególnych bankach. Ta sama kwota może bowiem być zupełnie inaczej oprocentowana, a warunki otrzymania pożyczki mogą być bardziej lub mniej korzystne. Warto to sprawdzić, bo dzięki temu można naprawdę sporo zaoszczędzić.