Praca opiekunki osób starszych w Niemczech może wymagać podjęcia się dużego wyzwania, jakim jest opieka nad człowiekiem obłożnie chorym. Należy mieć na uwadze, że taka osoba wymaga pomocy przy niemal wszystkich czynnościach, w tym w utrzymaniu higieny. Warto więc, aby opiekunka wiedziała, jak poradzić sobie z tym zadaniem. Prawidłowa pielęgnacja przyczyni się do komfortu podopiecznego i jego lepszego samopoczucia.

Przygotowanie i kąpiel osób starszych.

Przed przystąpieniem do mycia podopiecznego należy zadbać także o jego komfort psychiczny. Dla wielu seniorów jest to wstydliwy i niezbyt przyjemny moment. Opiekunka osób starszych powinna poinformować seniora o planowanych zabiegach higienicznych i w razie odmowy postarać się namówić chorego do zgody. Ważne by zabiegów higienicznych nie wykonywać na siłę, bo może dojść do nieszczęśliwego wypadku, na przykład zranienia podopiecznego.

Cały proces mycia warto dokładnie zaplanować, żeby przebiegał jak najsprawniej. W tym celu wszystkie potrzebne rzeczy trzeba przygotować wcześniej, żeby nie zostawiać chorego samego w niewygodnej i krępującej pozycji. Pokój, w którym odbywa się kąpiel, powinien być uprzednio przygotowany, z temperaturą około 20 stopni, dobrze przewietrzony i dokładnie wysprzątany. Dla wygody i bezpieczeństwa, w momencie mycia w pomieszczeniu powinny przebywać tylko niezbędne w procesie pielęgnacji osoby, aby senior czuł się swobodnie i nie był zawstydzony. Warto podejść do tej czynności naturalnie. Miły, rzeczowy i spokojny ton na pewno pomoże w oswojeniu się z zaistniałą sytuacją.

Do kąpieli konieczne będą: miska z wodą, mydło, myjka do twarzy i dwie gąbki- do ciała i okolic intymnych.

Kąpiel zaczyna się od umycia głowy- w zależności od stanu zdrowia podopiecznego, opiekunka osób starszych może lekko zsunąć głowę chorego do miski, bądź umieścić miskę pod głową podopiecznego. Mycie włosów seniora przebiega oczywiście tak samo, jak każdej innej osoby. Po skończonym procesie można lekko wysuszyć głowę ręcznikiem i suszarką, pamiętając przy tym, by nawiew powietrza nie był zbyt gorący.

Następnie przechodzimy do mycia ciała osoby starszej. Gąbką zamoczoną w misce z wodą nawilżamy skórę pacjenta. Zaczynamy od górnych partii, powoli kierując się w dół. Jeżeli podopieczną jest kobieta, należy zwrócić szczególną uwagę na skórę pod piersiami. Wynika to z ryzyka odleżyn mogących wystąpić w tym właśnie obszarze ciała. Umyte miejsca szybko i dokładnie osuszamy ręcznikiem, żeby nie przeziębić pacjenta, a także nie dopuścić do powstawania ran i odparzeń. W pielęgnacji pomocne będą balsamy, oliwki i kremy, o których warto pamiętać po osuszeniu skóry seniora.

Przychodzi kolej na mycie kończyn – przy higienie rąk opiekunka osób starszych zaczyna od dłoni, kierując się w stronę ramion i pach. Po umyciu jednej ręki, należy ją wytrzeć, a dopiero wtedy przejść do drugiej. Bardzo podobnie rzecz wygląda w przypadku kąpieli nóg- tu szczególną uwagę należy zwrócić na skórę między palcami stóp – wszelkie nieprawidłowości i zmiany trzeba zgłosić lekarzowi, gdyż może rozwinąć się grzybica. Proces mycia seniora to doskonała okazja do obserwacji, czy nie dochodzi do niepokojących zmian skórnych.

Dla podopiecznego oraz opiekunki osób starszych w Niemczech, niewątpliwie najtrudniejsza jest higiena okolic intymnych. Zwłaszcza jeżeli pacjent jest zupełnie świadomy swojego stanu. Nie może być jednak mowy o opuszczaniu mycia tego obszaru. Istnieją sposoby, które usprawnią ten proces:

  • Odkryte powinny zostać wyłącznie te części ciała, które akurat są myte – to zmniejszy nieco skrępowanie i pomoże uniknąć wyziębienia.
  • Najwygodniejsza pozycja do mycia krocza podopiecznego, to ułożenie na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach. Pod pośladki należy położyć nieprzemakalny podkład, a na brzuch i uda kładziemy ręcznik.
  • Mycie okolic intymnych zaczynamy od spojenia łonowego, kierując się w stronę odbytu – unikniemy tym samym przenoszenia niebezpiecznych bakterii.

W pracy opiekunki osoby leżącej trudnym etapem jest mycie tylnych części ciała pacjenta. Jeżeli może on zmienić pozycję na siedzącą – tak będzie najwygodniej. Jeżeli nie, należy położyć go na boku. Po raz kolejny przyda się podkład higieniczny. Przy myciu pleców i pośladków warto obejrzeć ciało chorego, w celu szybkiego wykrycia ewentualnych odleżyn. Odpowiednio szybka reakcja zaoszczędzi cierpienia podopiecznemu.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech- produkty pomocne w higienie pacjenta.

W pracy opiekunki obłożnie chorej osoby starszej konieczna jest umiejętność zmiany pielucho majtek lub pieluch. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, podopieczny sam poinformuje, że trzeba to zrobić. W innym wypadku trzeba raz na jakiś czas sprawdzić, czy nie nadszedł już czas na zmianę. Warto pamiętać, że na zewnętrznej stronie pieluchy znajduje się kolorowy wskaźnik, który blednie i rozmywa się pod wpływem wilgoci. Oczywiście bezwzględnie należy zmienić pieluchę seniora po każdorazowym oddaniu kału przez pacjenta. Przy zmianie należy przemyć, a później oczyścić i osuszyć okolice krocza. Żeby pomóc wrażliwej skórze, opiekunka osób starszych powinna stosować nawilżający preparat przeciw odparzeniom. Można użyć także zasypki.

Pielucho majtki, podkłady i tym podobne produkty higieniczne bardzo pomagają w pracy w opiece. Inne artykuły potrzebne w skutecznym utrzymaniu higieny osób starszych, o których warto pamiętać, to między innymi:

  • Nawilżane chusteczki do oczyszczania ciała bez użycia wody. Są bezpieczne dla skóry, nie zawierają alkoholu i szkodliwych składników.
  • Żel antybakteryjny – do stosowania przez opiekunów osób starszych do umycia rąk. Ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, co dla pacjenta o obniżonej odporności jest bardzo istotne.
  • Rękawiczki jednorazowe- niezbędne dla opiekunów, należy je zakładać zawsze przed przystąpieniem do czynności higienicznych.

ATERIMA MED – sprawdź aktualne oferty pracy w opiece osób starszych