Osłabiona, spowolniona przemiana materii to dla wielu osób bardzo uporczywy problem. Wciąż zastanawiamy się, dlaczego ten metabolizm jest tak wolny i co warto zrobić, by jednak go nieco przyspieszyć?

Czym jest metabolizm i co wpływa na jego tempo?

Metabolizm, najprościej mówiąc, jest zbiorem wszystkich reakcji, jakie zachodzą w komórkach organizmu człowieka. Są one powiązane ściśle z przekształceniem wcześniej pobranych składników odżywczych w energię. W metabolizm można śmiało wliczyć także zarządzanie produktami ubocznymi, jakie powstają wskutek tych reakcji.

Nauka wykazała, że istnieją dwa typy przemiany materii. Wśród nich znajduje się metabolizm podstawowy i dodatkowy. Podstawowa przemiana materii to taka, w której należy określić energię niezbędną do podtrzymania podstawowych czynności życiowych. Jeśli nasz organizm chce utrzymać odpowiednią temperaturę ciała lub mieć siłę do oddychania, korzysta właśnie z tej energii. Dodatkowa przemiana materii to energia, którą powinniśmy dołożyć, jeśli chcemy efektywnie pracować, ćwiczyć i robić inne dodatkowe rzeczy.

Na przemianę materii wpływa wiele aspektów. Część z nich charakteryzuje się tym, że możemy na nie bez większego problemu wpływać. Inne zaś są stałe, takie jak wiek, płeć czy predyspozycje genetyczne. Do innych aspektów wpływających na metabolizm możemy zaliczyć aktywność fizyczną oraz umysłową, wskaźnik BMI, skład ciała, czy zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej, temperaturę otoczenia, jakość oraz regularność posiłków, a także ilość spożywanych kalorii.

Jak skutecznie przyspieszyć działanie przemiany materii?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają na przyspieszenie metabolizmu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swoją dietę. Warto postawić na dobrze zbilansowaną dietę, najlepiej skomponowaną przez dietetyka. Jeśli nie jesteśmy w stanie gotować według zaprezentowanych przez niego przepisów, rozwiązaniem może okazać się catering Kielce.

Warto polubić się ze zdrowymi produktami, które nie zostały wcześniej w żaden sposób przetworzone. Warzywa, owoce, przygotowywane samodzielnie mięso czy inne potrawy. Dodatkowym atutem dla naszej przemiany materii będą zbilansowane tłuszcze, węglowodany oraz białka. Zwiększona ilość białka i ograniczone tłuszcze z pewnością pozwolą organizmowi lepiej działać.

Jeśli chcesz przyspieszyć swoją przemianę materii, warto postawić na poranną kawę. Najkorzystniej będzie, jeśli kawa nie zostanie posłodzona oraz nie otrzyma dodatku w postaci mleka, tylko wtedy da fantastyczne efekty.