Zarząd Koła „Senior” przy  PTTK RO w Białymstoku zorganizował  1. września br.  spotkanie integracyjne seniorów  zainteresowanych turystyką. Z zaproszenia skorzystali seniorzy zrzeszeni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku  w Wasilkowie, seniorzy  z   Łap, Moniek oraz  seniorzy z Kół PTTK  „Senior ”i  „Tramp” z Białegostoku.

Całą grupę poprowadziła  Iza Walentynowicz,  przewodnik Regionalnego Oddziału  PTTK w Białymstoku.

Rozpoczęliśmy od zwiedzania ciekawych miejsc  i obiektów w  Centrum Białegostoku – Pałacu Branickich  z ogrodem  pałacowym, pomnika stojącego na  miejscu największej przedwojennej Synagogi, w której  27 czerwca 1941 r. hitlerowcy spalili 3.000 Żydów, Katedralną Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, Rynek Kościuszki z usytuowanym centralnie Ratuszem.  Iza ciekawie i dokładnie opowiadała o każdym z odwiedzanych miejsc.

Następnie wynajętym autobusem pojechaliśmy do Kampusu Uniwersyteckiego, przy ul. Ciołkowskiego, gdzie zwiedziliśmy Centrum  Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy oraz Gabinet  Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Seniorzy żywo interesowali się odwiedzanymi miejscami i zadawali wiele pytań. Często byli zaskoczeni, że w Białymstoku jest tyle miejsc godnych zwiedzenia i zobaczenia. Jak sami mówili – najczęściej przyjeżdżają tu do lekarzy, szpitali, różnych urzędów, odwiedzają  krewnych, ale  nie mają  czasu na zwiedzanie stolicy województwa.

Ostatnim punktem naszego spotkania była wspólna biesiada przy ognisku w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dojlidach. Czekał na nas smaczny, gorący bigos, kiełbaski do pieczenia, pyszne rogaliki i wafle, herbata i kawa.  Po posiłku wspólnie śpiewaliśmy piosenki turystyczne, harcerskie, wojskowe.   Tańczyliśmy do melodii granych przez akordeonistę. Opowiadano  anegdoty, kawały a nawet  recytowano wiersze.

Spotkanie to pokazało jak wiele nas łączy, że lubimy być aktywni i ciekawi świata. Żegnając się życzyliśmy sobie następnych tak udanych spotkań.

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok