Odkurzacz przemysłowy stanowi podstawowy element wyposażenia warsztatów, firm produkcyjnych czy remontowych. Doskonale radzi sobie wszędzie tam, gdzie tradycyjne odkurzacze zawodzą. Jak wybrać odpowiedniej jakości produkt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Klasa pyłów

Odkurzacze przemysłowe muszą poradzić sobie z różnego typu zanieczyszczeniami, lecz nie wszystkie nadają się do użytku w konkretnych przypadkach. Wybierając produkt, zwróćmy uwagę przede wszystkim na filtr, w jaki ten został wyposażony. Wyróżniamy następujące klasy pyłów:

● L- charakteryzuje się niską szkodliwością, na przykład kurz czy wapno,

● M- pyły o średniej szkodliwości, na przykład drzewne, z farb czy cementu,

● H- pyły o wysokiej szkodliwości, rakotwórcze.

Wydajność sprzętu

Kupując odkurzacze przemysłowe, zwracamy uwagę także na ich wydajność. Przyjmuje się, że sprzęt przeznaczony do użytku pozadomowego musi mieć moc przynajmniej 1200W. Poradzi on sobie na przykład w warsztacie czy pomoże w sprzątaniu po niezbyt skomplikowanym remoncie. Niemniej jednak odkurzacze przemysłowe wyższych klasy mają moc nawet 3000W. Często posiadają więcej niż jeden silnik.

Długość węża i kabla

W przypadku porządkowania mniejszych powierzchni standardowa długość węża i kabla okazuje się zupełnie wystarczająca. Niemniej jednak problem pojawia się w przypadku, gdy musimy posprzątać naprawdę rozległy teren, na przykład halę produkcyjną czy plac budowy. Wtedy też warto posiłkować się odkurzaczami z długimi wężami i kablami. Alternatywnym rozwiązaniem są odkurzacze przemysłowe na akumulator, dzięki któremu redukujemy konieczność podpinania ich do źródła prądu.

Wielkość i masa odkurzaczy przemysłowych

Wielkość odkurzaczy przemysłowych oraz ich masa to aspekty, na które większość z nas nie zwraca uwagi. Jeśli używamy ich wyłącznie w konkretnym zakładzie, to rzeczywiście możemy pominąć te kwestie. Niemniej jednak odkurzacze przemysłowe często przenosimy w inne miejsca, zwłaszcza jeśli świadczymy usługi mobilne. W takim przypadku warto pamiętać, że im lżejszy sprzęt, tym bardziej komfortowe będzie jego użytkowanie. Jednocześnie niska waga czy niewielkie wymiary nie mogą rzutować na inne, ważne parametry techniczne, które zostały wymienione powyżej.

Energooszczędność

Ważną cechą dobrej jakości odkurzaczy przemysłowych jest energooszczędność. Dobrze, jeśli sprzęt pobiera jak najmniejsze ilości prądu, co pozwoli nie tylko zadbać o środowisko naturalne, ale i sporo zaoszczędzić. Tego typu urządzenia są co prawda nieco droższe, jednak warto potraktować ich zakup w kategorii inwestycji, która za jakiś czas z pewnością się zwróci. Oczywiście, odkurzacze przemysłowe niemal zawsze będą pobierały więcej energii, niż nowoczesny, domowy sprzęt