Olej silnikowy jest bardzo ważnym elementem, który ma bardzo duży wpływ nie tylko na jakość pracy silnika, ale także jego trwałość. Dlatego też tak ważne jest, by dbać nie tylko o regularną wymianę, ale co ważniejsze, o odpowiedni dobór produktu zarówno w zakresie specyfikacji jakościowych, jak i lepkości, czyli tych parametrów, które są zalecane przez producenta samochodu.

Dlaczego olej silnikowy jest tak ważny?

W przypadku każdego samochodu niezbędne jest korzystanie z różnego rodzaju płynów oraz środków smarujących takich jak olej silnikowy. To właśnie dzięki nim auto jest w stanie prawidłowo pracować, dzięki czemu nie musimy aż tak dużo czasu spędzać w warsztacie.

Niestety w większości przypadków kierowcy w momencie zakupu oleju silnikowego swoją decyzję podejmują na podstawie ceny produktu, a nie renomę marki, czy też właściwości samego produktu. Takie podejście może mieć negatywny wpływ nie tylko na pracę silnika, ale co ważniejsze na jego żywotność, przez co będą zmuszeni do częstej wymiany poszczególnych elementów jednostki napędowej. Stąd też wybierając olej silnikowy, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

● normę producenta samochodu,

● klasę jakości,

● klasę lepkości,

● markę producenta oleju.

Co oznaczają cyfry w typie oleju?

Wartości umieszczone na produkcie w postaci m.in. 0W50 lub 10W30, oznaczają lepkość oleju, a dokładniej mówiąc, określają opory preparatu przed płynięciem i wywodzą się tak naprawdę z klasyfikacji SAE. W przypadku indeksu z literą „W” mamy do czynienia z określeniem lepkości oleju w niskich temperaturach. Z kolei w indeksach bez wspomnianej litery, mamy określoną lepkość w wysokich temperaturach. Stąd też im lepkość preparatu jest niższa, tym będzie mniejszy opór, dzięki czemu są mniejsze straty mocy silnika. W odwrotnym przypadku, gdzie to lepkość oleju silnika jest wyższa, mamy do czynienia z lepszym zabezpieczeniem silnika przed zużyciem. Dlatego też parametr w zakresie lepkości oleju silnikowego powinien być swego rodzaju kompromisem między wspomnianymi dwoma, skrajnymi wymaganiami.

Superol 15W40 – charakterystyka

Olej silnikowy Superol 15W40 to wysokiej klasy produkt, powstający na bazie głęboko rafinowanych olejów mineralnych, który ma za zadanie zapewniać odpowiednie smarowanie w przypadku różnych typów silników wysokoprężnych tj. zarówno tych bez doładowania, jak i lekko doładowanych, pracujących przy umiarkowanych lub dużych obciążeniach mechanicznych i cieplnych. W zależności od potrzeb omawiany produkt można stosować przez cały rok, ponieważ jest w stanie zapewnić łatwy rozruch jednostki napędowej również w okresie zimy. Dodatkowo posiada odpowiednie parametry smarowania, które sprawdzają się w szerokim przedziale temperatur.