Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaprosił w niedzielę 24 marca 2018 roku wszystkich mieszkańców na Stary Rynek na pierwszy w tym roku jarmark, na którym można było kupić wyjątkowe, przedświąteczne specjały.

Pogoda słoneczna i  ciepło – jak przystało na początek kalendarzowej wiosny – zachęcały do wyjścia z domu.. W związku z tym na starówkę przybyły całe rodziny, a Rynek błyszczał wiosennymi kolorami. Nie zabrakło sprzedających, jak i kupujących.

Można było kupić wszystko, co potrzebne do przygotowania Świąt Wielkanocnych. Były stoiska, które serwowały staropolskie kiełbasy do święcenia jak i na stół wielkanocny, mazurki, miody, specjały kuchni tatarskiej, herbatki ziołowe i naturalne przyprawy. Nie zabrakło kolorowych palm, baranków z masy cukrowej, jajek malowanych ręcznie, dekorowanych metodą serwetkową, zdobionych szydełkiem.

Na stoiskach śnieżnobiałe obrusy i serwetki haftowane własnoręcznie i robione szydełkiem, które wykorzystać można do dekoracji koszyczków wielkanocnych. Swoje prace prezentowali artyści, rzeźbiarze, malarze, rękodzielnicy i kolekcjonerzy antyków. Można było kupić bardzo starą maszynę do szycia napędzano za pomocą ludzkich nóg, zabytkowe żyrandole z czasów przedwojennych i wiele, wiele innych przedmiotów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się palmy wielkanocne; wyglądały pięknie i kolorowo. Panie zachwycały się wyrobami z wełny czesankowej filcowanej na mokro, z której były wykonane kolorowe kapelusze, berety, szale, i kamizelki. A czas umilał zespół instrumentalno-wokalny,,Tabor” złożony z łomżyńskich seniorów, a działający przy Domku Pastora.

 

Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja  Seniora Łomża