Klub Seniora to miejsce, które łączy wszystkich seniorów. Nieważne, gdzie mieszkamy. Jeśli chcemy się spotkać, to szukamy takich możliwości. I oto nadarzyła się taka okazja.

Logo Klanzy

My, seniorzy z Klubu Aktywnego Seniora działającego przy Polskim Stowarzyszeniu Pedagogów i Animatorów KLANZA, w ramach projektu „E – senior moja zmiana”, ósmego września 2021 roku pojechaliśmy z wizytą studyjną do Rajgrodu, by spotkać się z tamtejszymi seniorami należącymi do Klubu Seniora. Dlaczego tam? Bo poznaliśmy się kilka lat temu, biorąc udział w zajęciach Szkoły Super Babci i Super Dziadka. Najpierw zdobyliśmy wiedzę: jak rozumieć wnuki, jak się z nimi twórczo bawić oraz jak wzmocnić samorozwój. Teraz działamy na rzecz seniorów w swoich środowiskach.

Wizyta studyjna umożliwiła nam poznanie się, wymianę doświadczeń, rozwój ruchowy także, bo pod okiem instruktorki razem ćwiczyliśmy na boisku. Jeśli zdrowie nam dopisuje, wówczas chętniej działamy na rzecz dzieci, młodzieży, seniorów. Nie tylko wspólnie spędzamy czas, ale też zachęcamy seniorów do wyjścia z domu, do bycia z innymi, pomagamy tym, którzy tego potrzebują. Cykliczne spotkania seniorów w Rajgrodzie odbywają się dzięki władzom samorządowym, którzy widzą potrzeby seniorów i się z nimi utożsamiają. Udział seniorów w wielu uroczystościach wzmacnia społeczność lokalną. 

Wyjazd studyjny umożliwił nam również poznanie Rajgrodu i jego okolic. Uczestniczyliśmy w uroczystościach 77 rocznicy bitwy 9. pułku strzelców konnych AK, zwiedziliśmy górę parkową i poznaliśmy legendy z nią związane. Chętni kąpali się w jeziorze Rajgrodzkim. Oglądaliśmy wschody i zachody słońca, wsłuchiwaliśmy się w szum fal, w szelest trzcin porastających jezioro, obserwowaliśmy wypływające z portu żaglówki.

Seniorzy ćwiczą nad jeziorem rajgrodzkim
Seniorzy ćwiczą nad jeziorem rajgrodzkim
Słuchacze Szkoły Super Babci i Super Dziadka w amfiteatrze nad jeziorem rajgrodzkim
Słuchacze Szkoły Super Babci i Super Dziadka w amfiteatrze nad jeziorem rajgrodzkim
Taniec seniorów z chustą Klanzy
Taniec seniorów z chustą Klanzy

 Pobyt u przyjaciół w Rajgrodzie to była uczta dla ciała i ducha. Bogaci w nowe wyzwania, pełni nowych pomysłów, obiecaliśmy sobie, że niedługo się spotkamy. Co umożliwi nam takie spotkanie? Oczywiście, internetowa platforma do spotkań on-line. Jeśli ktoś z seniorów nie zna takiej platformy, to zapraszamy do e-kawiarenki w Klubie Aktywnego Seniora w KLANZIE. My, seniorki, uczymy innych seniorów. Chcemy dorównać naszym wnukom w posługiwaniu się internetem, nadążyć za rozwojem cyfryzacji.

Z pobytu w Rajgrodzie pozostaną nam zdjęcia, nagrania i piękne wspomnienia. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy się lepiej poznać, zintegrować, wspólnie potańczyć, po prostu pobyć razem. Dziękujemy Małgorzacie Borowskiej i Agnieszce Sieniawskiej za zorganizowanie naszego wyjazdu i wspólny pobyt.

foto: z archiwum Klanzy

 

 Wiesława Szwed
Klub Aktywnego Seniora KLANZA
Podlaska Redakcja Seniora Białystok