10 grudnia 2022 roku pojechaliśmy do Białegostoku na podsumowanie rocznej pracy zespołów Buńczuk. Zaproszenie otrzymali Tatarzy z Sokółki. Wstęp był wolny, więc zaprosiliśmy studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk

Występ Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego Buńczuk odbywał się w Młodzieżowym Domu Kultury na ulicy Warszawskiej. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz Białegostoku, ambasador Azerbejdżanu, przedstawiciel ambasady Turcji, duchowni tatarscy i przewodniczący gmin. Krótkie wprowadzenie, przemówienia i zaskoczenie dla publiczności – w imieniu Prezydenta Związku Szlachty Tatarskiej byłego Księstwa Litewskiego w Gdańsku Jerzego Szahuniewicza ordery wręczał Omar Asanowicz. Odznaczeni zostali Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Anna i Krzysztof Mucharscy.

Na scenie artyści prezentowali swoje umiejętności w tańcach i piosenkach krymsko-tatarskich, baszkirskich oraz Tatarów nadwołżańskich. Każdy występ publiczność nagradzała gromkimi oklaskami, a na zakończenie artyści otrzymali upominki za całoroczną pracę. Po występach zaproszono wszystkich na poczęstunek. Można było też otrzymać płytę zespołu i pamiątkowe pocztówki z członkami zespołu.

Na godzinę 18.00 zaproszeni byliśmy na podsumowujący koncert Tatarskiego Zespołu Taneczno- Wokalnego Buńczuk do auli Uniwersytetu przy ulicy Świerkowej. Duża aula wypełniła się zaproszonymi gośćmi, którzy przybyli, aby podziwiać jedyny w swoim rodzaju tatarski zespół wielopokoleniowy. Występowali dorośli, dzieci w dwóch grupach wiekowych, młodzież także. Myślę, że była tam babcia, córka, wnuczka i prawnuczka. Podziwialiśmy nie tylko kunszt piosenkarski i taneczny, ale też piękne stroje z tatarskimi wzorami. Piosenki i tańce nagradzano gromkimi brawami. Na zakończenie artyści  obdarowani zostali upominkami, a kierownictwo słowami uznania. Oba występy nagrywała TVP Białystok, więc można będzie obejrzeć je w Tatarskich Wieściach.

Chciałabym jeszcze wspomnieć, że dzień wcześniej w Muzeum Historycznym w Białymstoku uczestniczyliśmy w spotkaniu z poetą Musą Czachorowskim na promocji jego nowego tomiku poezji „Niebo zalewa mi oczy”. Poznaliśmy też publikacje wydane przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskie w 2022 roku. 

W drodze powrotnej rozmawialiśmy o pracy, wysiłku i poświęceniu osób tańczących w zespołach, ale też o działaniach osób, które muszą napisać projekt, dostać dofinansowanie, bo przecież stroje i wynagrodzenia nauczycieli kosztują. My już tylko podziwiamy efekty.

zdjęcia: Lila Asanowicz

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka