Ta smutna wiadomość obiegła cały świat. W czwartek 8 września 2022 roku zmarła królowa Elżbieta II. Brytyjska monarchini miała 96 lat.

Elżbietę II, córkę króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon, ogłoszono królową w 1952 roku. Z chwilą koronacji została oficjalnie głową Wspólnoty Narodów. Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii. W czerwcu obchodziła 70-lecie panowania na brytyjskim tronie. Jej rządy uznawali nie tylko mieszkańcy Wysp, ale też obywatele 14 innych państw.

Od początku panowania stanęła na czele ponad 600 organizacji charytatywnych. Odgrywała także kluczową rolę w utrzymaniu międzynarodowych sojuszy. Była symbolem potęgi. Jej wizerunek jest rozpoznawalny na całym świecie. Dla samych Brytyjczyków była uosobieniem tradycji i stałości, co było bardzo ważne w okresach gwałtownych zmian politycznych, społecznych i kulturowych Zjednoczonego Królestwa. Cieszyła się sympatią i ogromnym szacunkiem poddanych. Wraz z nią odchodzi pewna epoka. Teraz wszystko będzie nowe. Jutro będzie zupełnie inne.

Nie znałam Jej Królewskiej Mości, a czuję smutek. Czuję pustkę i żal z powodu odejścia kogoś, kogo nie znałam osobiście, ale kto mimo to był mi bliski. Była Królową, jedyną, jaką „znałam”. Pierwszy raz poznałam Jej Królewską Wysokość na lekcjach historii, potem były media – prasa, telewizja, kino, Internet i Facebook.

Dla mnie Elżbieta II była przede wszystkim kobietą – matką, babką i żoną. Miała czworo dzieci, ośmioro wnucząt oraz 12 prawnuków. Jej mężem był książę Filip, syn księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg. Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku w Windsorze w wieku 99 lat.

Królową Elżbietę II zapamiętam jako dystyngowaną, elegancką damę w barwnych, niepowtarzalnych strojach, noszącą wyjątkowe oryginalne kapelusze i broszki. Była ikoną mody. Potrafiła łączyć elegancję z wymogami dworskiej etykiety. Miała niepowtarzalny styl, który inspirował miliony kobiet na całym świecie. Jej stylizacje przejdą do historii.

Stroje Elżbiety II wyróżniały się mocnymi, wyraźnymi kolorami. Jak mówi Christine Ross, historyczka specjalizująca się w dziedzinie mody królewskiej: „Królowa wie, że ludzie przychodzący na spotkania z nią chcą się potem pochwalić zdjęciem „z królową”, która często znajduje się w dużej odległości od tłumu. Dlatego Elżbieta wybiera intensywne kolory – chce być widziana z jak największej odległości i nie chce ginąć w tłumie”.1

 Kapelusze i broszki i torebki były nie tylko wykwintnym dodatkiem do strojów Elżbiety II. Kapelusze zastępowały monarchini koronę podczas oficjalnych spotkań. Wskazywały jednocześnie na elegancję i powagę urzędu, jaki piastowała.

Broszki, to drugi dodatek do strojów, który monarchini darzyła wielką miłością. Eleganckie, charakterystyczne broszki zastępowały Elżbiecie II krawat. Stanowiły symboliczne wyrównanie władzy kobiety otoczonej mężczyznami-politykami. Zgodnie z etykietą dworu Elżbieta II nie formułowała publicznie opinii politycznych, nie wygłaszała też emocjonalnych przemówień i nie opowiadała wprost o sprawach rodzinnych. Komunikowała się za pomocą broszek. „Podczas przemówienia do narodu brytyjskiego w trakcie pandemii koronawirusa przypięła broszkę z diamentami i turkusem, którą dostała w prezencie ślubnym. Mówi się, że wybrała ten element ze względu na to, iż turkus uspokaja”.2

 Z kolei torebki były nie tylko elementem ozdobnym stroju. Przy ich pomocy Elżbieta II sygnalizowała wiadomości, które chciała przekazać swoim asystentom. Kiedy przekładała torebkę z jednego przedramienia na drugie, to znaczyło, że chce już zakończyć rozmowę.

Filiżanka z napisem upamiętniającym złoty jubileusz panowania królowej Elżbiety II

Mam pamiątkę związaną z królową Anglii. Są to filiżanki wyprodukowane w 2002 roku z okazji upamiętnienia złotego jubileuszu panowania królowej Elżbiety II. Poranna herbata, pita z filiżanki upamiętniającej koronację Elżbiety II, będzie mi przypominała tą wyjątkową, niezwykłą i szlachetną kobietę, a zarazem najwybitniejszą władczynię, jaką była.

 

 

 

 

Cześć Jej pamięci.

Fot. Anna Anchimowicz

Źródło:

Źródło:

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok