Grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku spędziła jeden wrześniowy tydzień w Górach Stołowych, które okazały się bardzo przyjazne seniorom. Niezbyt trudne podejścia, piękne widoki i moc „szczelinowych” atrakcji.

Po całonocnej, trochę uciążliwej podróży rankiem 17 września dotarliśmy do pensjonatu „Czarodziejski Młyn” w Radkowie. To małe miasteczko na kilka dni staje się naszą bazą. Rozpoznanie terenu zaczynamy od wizyty w Informacji Turystycznej. A tu miła niespodzianka – jedna z pracownic okazuje się Podlasianką z Orli! 

Magiczne góry

Główny nasz cel to oczywiście wędrówka szlakami górskimi. Zaczynamy od Szczelińca Wielkiego, najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 m n.p.m). Podziwiamy niezwykłe formacje skalne. Wiele z nich posiada własne nazwy utworzone od ich charakterystycznych kształtów. Najbardziej znane to: Fotel Pradziada, Wielbłąd, Sowa, Małpolud, Słoń, Kwoka. Pomiędzy skałami ciągną się głębokie szczeliny. Do najciekawszych należy Piekiełko i Diabelska Kuchnia. Obok schroniska PTTK znajdujemy tablicę upamiętniającą pobyt na Szczelińcu J. W. Goethego.

Również atrakcyjne są Błędne Skały. Cieszymy się jak dzieci, gdy natrafiamy na tak wąskie szczeliny, że z trudem się przez nie przeciskamy, czasami na czworakach. Tu też skały mają swoje nazwy, np. Kurza Stopka, Tunel, Kuchnia.
Kolejna formacja to Skalne Grzyby – „Borowik”, „Zrośnięte Grzyby”, „Pingwinki”, „Piętrowe Grzyby”.
Magia Gór Stołowych kryje się właśnie w niezwykłym ukształtowaniu terenu. To jedne z nielicznych w Europie gór płytowych, które ułożone są poziomo – stąd nazwa, bo płaskie jak stół.

Atrakcje nizinne

Piechotą z Radkowa docieramy do Wambierzyc, które zwane są „Dolnośląską Jerozolimą”. To znany sudecki ośrodek pielgrzymkowy, związany z kultem cudownej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem z drugiej połowy XIV w. Nad wsią dominuje ogromna bazylika mniejsza, do której prowadzą monumentalne schody. 

W centrum wsi i na okolicznych wzgórzach znajduje się Kalwaria – ponad 100 kaplic i kapliczek. Kolejną atrakcją jest ruchoma szopka, której twórcą był miejscowy ślusarz L. Wittig. W ciągu 28 lat wyrzeźbił ok. 800 figurek z drewna lipowego. Ku uciesze zwiedzających figurki ożywiają, gdy włączy się mechanizm zegarowy.

Jeden dzień spędzamy w Kudowie Zdrój. Zaczynamy od Kaplicy Czaszek w Czermnej. Kaplica powstała w roku 1776. Zgromadzone przez miejscowego proboszcza szczątki ofiar wojen śląskich i ówczesnych epidemii , ponad 3000 czaszek i piszczeli – to swoiste sanktuarium milczenia, które robi wrażenie i zmusza do refleksji. Zwiedzającym kaplicę w Czermnej towarzyszy wiersz poety Zbigniewa Okonia z 1984 roku:

Nasza grupa na szlaku skalnego miasta

Niegdyś ten ciąg człowieczych masek
Zdobiły włosy, oczy, usta …
Pomyśl , że także Twoja czaszka
Będzie jak tamte – całkiem pusta …

I w Twoich wielkich oczodołach
Spocznie spokojność świętej ciszy,
Bogactwo, piękno, sława, słowa …
Nie tu się już nie będzie liczyć…

W kaplicy Czaszek jest tysiące
I wszystkie jakoś patrzą w Ciebie,
Żeś jeszcze żywa, żeś jeszcze w pląsach
Że ciągle nie chcesz im uwierzyć…

Że tylko czas Was jeszcze różni,
Że świat jest wielkim niepokojem,
Że każde życie jest podróżą,
A tylko zmienia swoje stroje … 

Spacer Parkiem Zdrojowym wprowadza grupę w luźniejszy nastrój. W Ogrodzie Muzycznym improwizujemy nawet krótki koncert i „uczymy się” gry na różnych instrumentach.

Wiele atrakcji czeka na turystę w Kłodzku. My zwiedzamy trasę podziemną, kościół Wniebowzięcia NMP o przebogatym wystroju, rzekę Młynówkę przekraczamy najstarszym mostem gotyckim w Polsce. Część z nas trafia do Muzeum Ziemi Kłodzkiej, m.in. z niesamowitą kolekcją zegarów. 

Filmowy rejon

Warto przypomnieć, że region ten upodobali sobie filmowcy. W Błędnych Skałach kręcono film „Opowieści z Narni: Książę Kaspian’, sceny do polskiego filmu „Przyjaciel wesołego diabła”, a w Kłodzku „Pierwszy dzień wolności” oraz niektóre odcinki „Czterech pancernych i psa”. Także podczas naszego pobytu na Szosie Stu Zakrętów trwały prace nad jakimś filmem, co widzieliśmy z okien busa.

Bez wątpienia warto zawitać w Góry Stołowe.

Zdjęcia: Krystyna Popławska

Kliknij w poniższe zdjęcie:

1/14
Wjeżdżających do Radkowa wita Duch Gór, Liczyrzepa
Wjeżdżających do Radkowa wita Duch Gór, Liczyrzepa
Punkt widokowy w Radkowie - jesienna panorama
Punkt widokowy w Radkowie - jesienna panorama
Nasza grupa na szlaku skalnego miasta
Nasza grupa na szlaku skalnego miasta
Formacja skalna Małpolud
Formacja skalna Małpolud
Dwie gadające głowy
Dwie gadające głowy
Wiele szczelin można było pokonać na kolanach
Wiele szczelin można było pokonać na kolanach
Panorama ze szczytu Szczeliniec
Panorama ze szczytu Szczeliniec
Tablica upamiętniająca pobyt Goethego na Szczelińcu
Tablica upamiętniająca pobyt Goethego na Szczelińcu
Symbioza drzew i skał
Symbioza drzew i skał
Zejście w dół
Zejście w dół
Wambierzyce-Bazylika mniejsza.
Wambierzyce-Bazylika mniejsza.
Kaplica Czaszek w Czermnej
Kaplica Czaszek w Czermnej
Kudowa - ogród muzyczny
Kudowa - ogród muzyczny
Klodzko-najstarszy-w-Polsce-most-gotycki.
Klodzko-najstarszy-w-Polsce-most-gotycki.

 Bożenna Krzesak-Mucha
Podlaska Redakcja Seniora Białystok