Jaki? Zgadnijcie. Oczywiście macie rację. Jakiż dzień mógłby być tym szczególnym, jeśli nie spotkanie opłatkowe? Kolneńscy seniorzy po raz kolejny spotkali się podczas wspólnej Wigilii – 15 grudnia 2022 roku, raptem 9 dni przed najpiękniejszym świętem w roku.

Przy stole wigilijnym stoi grupa osób. Duchowny odczytuje stosowną Ewangelię.

W gościnnych progach Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu (KOKiS) swoje miejsce znalazł każdy chętny senior pragnący spędzić dwie godziny w towarzystwie innych doceniających ten magiczny moment. Dwie niezastąpione panie – Zosia, z ramienia Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Kolnie oraz Bogusia, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku – pełniły rolę gospodyń. Nadmienię, że zaangażowana w organizację uroczystości była spora grupa bezimiennych osób, żeby nie użyć słowa wolontariuszy.

Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta Kolna – Andrzej Duda, dyrektor KOKiS – Alicja Szymańska, wiceprezes Banku Spółdzielczego – Marcin Krejszef oraz dziekan kolneński – ks. Stanisław Uradziński. Na marginesie dodam, że zarówno Urząd Miasta jak i Bank Spółdzielczy zawsze wspomagają seniorów finansowo przy okazji różnych przedsięwzięć, a KOKiS udostępnia swojej przestrzeni.

Zostało jeszcze trochę czasu na wyłożenie białego obrusu, przygotowanie tradycyjnych potraw, zadumę w gronie najbliższych, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń. Spotkanie wigilijne w gronie osób, które spotykają się na zajęciach UTW, czy w Klubie Seniora jest przedsmakiem tego, co nas czeka 24 grudnia. Atmosfera może nie tak intymna jak w gronie rodzinnym, ale wszystkie oblicza uczestników świadczyły zarówno o skupieniu jak i radosnym przeżywaniu tej chwili. Wydaje mi się, że to ten jedyny moment w roku kiedy potrafimy się pozbyć codziennych trosk bytowych, zdrowotnych, czy zwyczajnie zapomnieć o samotności. 

Na podwyższeniu pięć pań i pan śpiewaja kolędy. Obok siedzi dwóch akordeonistów.

Takie magiczne chwile, jak to spotkanie, nie mogły się odbyć bez udziału grupy kabaretowej „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem”. Po zaprezentowaniu kilku kolęd i pastorałek udało się zmobilizować wszystkich uczestników do śpiewu znanych polskich kolęd. Widok i głos tak licznego chóru był czymś w rodzaju miodu na serce. Pamiętajmy też, że szczęściem, łaską, radością i pomyślnością ma nas obdarzyć to zielone drzewko z kolorowymi ozdobami. Nie zapomnijmy o tym kiedy już siądziemy do rodzinnego, wigilijnego stołu. 

Na koniec pozwolę sobie nawiązać do tytułu artykułu. Naszemu pokoleniu doskonale jest znany utwór „Czerwonych Gitar”*. Proszę wybaczyć, ale nie mogę sobie darować przypomnienia kilku wersów tej nastrojowej melodii.

Jest taki dzień
Bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień
W którym gasną wszystkie spory

Jest taki dzień
W którym radość wita wszystkich
Dzień, który już
Każdy z nas zna od kołyski

Niebo-Ziemi, Niebu-Ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
Drzewa-ptakom, ptaki-drzewom
Tchnienie wiatru-płatkom śniegu

Nucąc sobie tę symboliczną melodię oczekujmy w zdrowiu, duchowym nastroju i z nadzieją Świąt Bożego Narodzenia.

* Piosenka „Jest taki dzień” w rzeczywistości nosi tytuł „Dzień jeden w roku”. Autorem muzyki jest Seweryn Krajewski, a słów – Krzysztof Dzikowski.

Foto: Eugeniusz Regliński 

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno