Zespół Gminnego Ośrodka Kultury w Boćkach „Klekociaki” swoim wykonaniem piosenki „Piękna nasza Polska cała”, połączonej z tańcem, uroczyście rozpoczął konferencję sfinansowaną w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, kończącą projekt realizowany przez Instytut Działalności Publicznej pt.: „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu”.

 

Konferencja miała miejsce 25 listopada 2017 roku w szkole Podstawowej w Boćkach i przyciągnęła uwagę zacnych polityków Partii Porozumienie, z wicepremierem Jarosławem Gowinem na czele. Tak ważne spotkanie nie obyło się bez biskupa Diecezji Drohiczyńskiej, Tadeusza Pikusa.

Wsparcie, w ramach ministerialnego programu, jako partnerzy, otrzymały Uniwersytety Trzeciego Wieku w Ciechanowcu, Goniądzu, Kolnie, Łapach, Sejnach, Wysokim Mazowieckim oraz Stowarzyszenie Zespołu „Klekociaki” z zespołem „Róże Jesieni” i Klubem Seniora, działających przy GOK w Boćkach.

 

Partnerom ufundowano po kilkanaście godzin wykładów, warsztatów, zajęć sportowo-ruchowych, wyjazdy do opery, teatru, kina, wycieczki.

W swojej wypowiedzi pan minister podkreślił, że Seniorzy są ważni dla społeczeństwa i są autorytetem w rodzinie, toteż państwo i nauka powinni brać na siebie odpowiedzialność za osoby starsze. Natomiast biskup, Tadeusz Pikus, w swoim wystąpieniu zaznaczył, że kiedyś starszy człowiek był nauczycielem, a dzisiaj, w dobie techniki, opowieści dziadka i babci nie są atrakcyjne. Świat wirtualny jest bardziej zajmujący i role odwróciły się – wnuczek staje się nauczycielem dziadków.

Prezes Instytutu Działalności Publicznej, podsumowując projekt, stwierdził, że największym sukcesem ich działań jest powstanie wiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Boćkach.

Konferencja była jednocześnie I Inauguracją dla nowo powstałego uniwersytetu. Pan minister Jarosław Gowin, wręczył indeksy dla siedemnastu studentów i studentek, odegrano „Gaudeamus”.

I tak zespół „Róże Jesieni” z Bociek przemianowano na Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 

Tamara Rusaczyk

Podlaska Redakcja Seniora Bielsk Podlaski