_

Od kilku lat seniorzy w Miejskim Klubie Seniora są otwarci na wspólne działania z dziećmi z białostockich przedszkoli. W ramach integracji międzypokoleniowej dzieci zapraszane są do klubu na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

Tym razem to dzieci, wraz z opiekunkami, z Przedszkola Samorządowego nr 10 w Białymstoku zorganizowały u siebie, dla nas seniorów, akademię z okazji 99 rocznicy obchodów Święta Niepodległości Polski. Rozpoczęła się ona od wspólnego odśpiewania hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”. Po słowie – spocznij! – odbyły się występy artystyczne. Były to patriotyczne wiersze przeplatane patriotycznymi pieśniami. Dotyczyły one XIX i początku XX wieku – okresu rozbiorów, zaborów, wyzwolenia i powstania państwa polskiego. Dwukrotnie zabrzmiał wiersz Władysława Bełzy pt. „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”, który powstał w 1900 r. i adresowany był do polskich dzieci i młodzieży. Zaczyna się od słów „kto ty jesteś – Polak mały, jaki znak twój – orzeł biały”.

Na zakończenie akademii wspólnie odśpiewaliśmy dwie patriotyczne pieśni, to jest „Przybyli ułani pod okienko” i „Spoza gór i rzek”. Mimo że temat akademii był trudny, to jak na 5 i 6 latków poziom wykonania był naprawdę wysoki. Podczas spotkania panowała bardzo ciepła, rodzinna i patriotyczna atmosfera. Ogromny szacunek należy się paniom wychowawczyniom, które w serca tych dzieci włożyły kawał trudnej i ważnej historii Polski, tym samym ucząc ich od najwcześniejszych lat wartości  takich jak patriotyzm, poświęcenie, obowiązek, wiara, honor i wolna ojczyzna.

 

 

(foto: Bożena Cylwik)

Bożena Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok