Ruszył XI Europejski Festiwal Muzyczny Gloria. 9 sierpnia 2017 Aula Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku była wypełniona po brzegi. Miał tu miejsce wyjątkowy wieczór inauguracyjny.

 

 

W kuluarach, oczekując na spektakl, z wielką przyjemnością przywitałam w imieniu redakcji  Halinę i Aleksandra Teligów – dyrekcję festiwalu. Wkrótce byłam świadkiem widowiska, które wzbogaciło mnie o szereg niecodziennych doznań.

Spektakl muzyczny Jolanta, w adaptacji Haliny Teligowej – to liryczna opera w jednym akcie Piotra Czajkowskiego, z librettem Modesta Czajkowskiego – brata kompozytora. Dzisiaj wykonywali ją znakomici polscy śpiewacy oraz najbardziej obiecujący soliści młodego pokolenia.

Na białostockiej scenie rozgrywał się dramat duńskiego poety Henrika Herza – Córka króla Rene. Akcja libretta toczy się we Francji w XV wieku.

Niewidoma Jolanta – córka króla Prowansji, nieświadoma swojego kalectwa, zaręczona od dziecka z burgundzkim księciem Robertem, bawi się w pięknym sadzie z koleżankami. Otoczona zewsząd troską czuje… że czegoś jej brak. Ojciec ukrywa ją w głuszy leśnej. Mieszka w zamku, do którego wstęp dla obcych jest zakazany pod karą śmierci.

Gdy córka zasypia, król spotyka się z lekarzem. Ibn-Jahia – Maurytanin – to jedyna nadzieja zrozpaczonego ojca. Twierdzi on, że Jolanta odzyska wzrok pod wpływem silnego pragnienia.

Błądząc w czasie polowania, książę Robert z rycerzem Vaudemontem ignorują zakaz. Wchodzą na zamek. Na widok Jolanty rycerz, mimo dostrzeżonego kalectwa, rozkochuje się w niej… Opowiadając o urokach otaczającego świata, wzbudza  jej ciekawość.

Król, widząc ich, wpada we wściekłość. Żąda dla rycerza surowej kary. Jolanta pragnie wyzdrowienia i błaga ojca o łaskę dla ukochanego. Wtedy zjawia się książę Robert. Prosi króla Rene o unieważnienie zaręczyn, gdyż kocha inną kobietę – Matyldę.

Ibn-Jahia zabiera Jolantę. Wracając niebawem po operacji, królewna pod wpływem odzyskanego wzroku, okazuje zakłopotanie i zachwyt nad światem. Król zwalnia Roberta z danego słowa. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie. Vaudemont poślubi Jolantę! Przed ich oczami ukazuje się piękna kraina w poświacie zachodzącego słońca.

Obsada

Rene, Król Prowansji – Aleksander Teliga

Jolanta – niewidoma córka króla

Vaudemont, burgundzki rycerz – Maciej Komandera

Robert, książę Burgundii – Adam Woźniak

Ihn-Jahia,mauretański lekarz – Kamil Zdebel

Marta,guwernantka Jolanty –Urszula Bielenia

Bertrand, posłaniec –Aleksander Teliga Jr.

Matylda – Karolina M.Stempniewska

Przyjaciółki Jolanty

Magdalena Abłażewicz, Roksana Majchrowska, Agnieszka Panas,Marta Sulikowska-Godlewska, Małgorzata Wierzbicka, Agnieszka Zińczuk

Słowo o muzyce – Monika Horodek

Fortepian – Halina Teliga

Libretto wykonywano w języku oryginalnym, rosyjskim. Nawet nieznajomość języka nie stanowiła przeszkody, by przeżywać wzruszenia i rozumieć kolejne motywy rozgrywającej się akcji. Jakże wymowne były gesty i ruchy, i mimika twarzy artystów…. Obecność na spektaklu to niebywała przyjemność.

 W olbrzymiej auli uniwersyteckiej, która zapewniła komfort publiczności, w skupieniu przysłuchiwali się śpiewom, licznie zebrani miłośnicy muzyki operowej. Znakomitą większość stanowili seniorzy. Widownia wdzięczna za fantastyczne doznania, nagradzała artystów owacjami na stojąco.

Wśród gości na spektaklu obecna była Teresa Lipowska – długoletnia aktorka serialu M jak miłość i Joanna Rawik – utytułowana piosenkarka, związana z Podlasiem – przewodnicząca jury Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Poetyckiej im. Bułata Okudżawy.

Dyrektor – Aleksander Teliga –  powiedział na pożegnanie:

Te młode głosy dziś na scenie włożyły dużo wysiłku. Są to ludzie, którzy przy mojej skromnej pomocy, chcą robić piękną sztukę. Razem z nami i razem z Wami – z publicznością. Bo jesteśmy dla Was, a wy jesteście dla nas. Dzisiaj to było słychać, czuć… no i w końcu widać. Dziękuję bardzo i zapraszam na następne koncerty.

Europejski Festiwal Muzyczny Gloria powstał w 2007 roku z inicjatywy światowej sławy śpiewaka operowego dr Aleksandra Teligi i jego małżonki Haliny Teligowej.

Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Białegostoku, zaś organizatorem jest Dom Kultury Śródmieście.  

 

Marianna Blaszko
Podlaska Redakcja Seniora Białystok