W 2018  roku Łomża obchodzi  600-lecie nadania praw miejskich.

W Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej ,,Domku Pastora” zorganizowano konferencję prasową, podczas której przedstawiono szczegóły zaplanowanych na jubileuszowy rok działań. W konferencji uczestniczyli członkowie miejskiego komitetu organizacyjnego z koordynatorem zastępcą prezydenta Agnieszką Muzyk. Naczelnik Ewa Sznajder z Centrum Współdziałania Społecznego poinformowała, że w grupach urzędników, artystów i duchownych ustalono zadania.

„To rok ważny dla naszego miasta, rok szczególny, bo chcemy świętować z mieszkańcami i w działania zaangażować jak największą grupę ludzi” – powiedział Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

Przygotowania do obchodów rozpoczęły się dużo wcześniej a jubileusz zaczęto świętować od łomżyńskiej nocy sylwestrowej. W ramach zaplanowanych zadań  na  drogach wjazdowych do miasta umieszczono 5 witaczy z logo 600-lecia i hasłem „Zasmakuj w Łomży”.

Ważna też w działaniach jubileuszowych jest polityka prorodzinna. 2 stycznia w szpitalu łomżyńskim gratulowano rodzicom nowo narodzonego dziecka. Łomżyńskie rodziny otrzymają 600 minutowy karnet do wykorzystania przez cały rok.

Koordynator Agnieszka Muzyk dziękowała osobom zaangażowanym w prace na rzecz jubileuszu, wszystkie działania duże i małe, materialne i kulturalne. Poinformowała, że obchody główne rozpoczną się 15 czerwca o godz. 10.00 mszą  w łomżyńskiej katedrze. Odbędzie się  też  jarmark średniowieczny, korowód, turniej rycerski, inscenizacja teatralna, scenki rodzajowe. Prof. Krzysztof Sychowicz  opracował monografię Łomży, która bazuje na istniejących opracowaniach i zupełnie nowych materiałach dotyczących m.in. historii współczesnej Łomży. Oprawę graficzną tej monografii opracowała Teresa Adamowicz, plastyczka pracująca w Liceum Plastycznym w Łomży. Okładka jest w kolorze starego złota a inspiracją dla strony głównej jest kolor nurtu rzeki Narew. Powstała też strona internetowa,  na której  śledzić można będzie przygotowania do jubileuszy,  jak i uczestniczyć w  tworzeniu programu. Umieszczone tam będą nazwiska znanych Łomżyniaków oraz kalendarz wydarzeń związanych z jubileuszem.

O duchowym przygotowaniu mieszkańców naszego grodu do tego wydarzenia mówił bp Tadeusz Bronakowski. Przygotowana jest modlitwa, która będzie odmawiana we wszystkich świątyniach a 9 i 10 czerwca odbędzie się wielka ewangelizacja naszego miasta. Poczta Polska rozsławiać będzie obchody na cały świat po przez datowniki ozdobne z logo urodzinowym. Natomiast Łomżyńska Filharmonia Kameralna obchody jubileuszu rozpocznie 21 stycznia o godz.13.00 w łomżyńskiej katedrze koncertem ,,Betlejem” z udziałem znakomitych gości i rodzimych artystów. Planowany program obchodów jest bardzo bogaty i ciekawy.

                                                                                               Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora