Na zakończenie XIII Europejskiego Festiwalu Muzycznego „Gloria” odbył się wyjątkowy galowy koncert Aleksandra Teligi, świętującego jubileusz 35-lecia pracy artystycznej i 60-tych urodzin

Mieliśmy okazję wysłuchać pięknych arii operowych wykonanych przez jubilata i jego uczniów z Opery Śląskiej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku.

Aleksander Teliga, zaliczany do czołówki europejskich basów, urodził się w 1959 r. na Ukrainie. Ukończył studia magisterskie w Konserwatorium im. M. Łysenki we Lwowie na wydziale wokalno-aktorskim. W 2003 roku obronił rozprawę doktorską w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Zadebiutował w wieku 20 lat na scenie Teatru Wielkiego we Lwowie. Występował na scenach największych teatrów świata, w tym w La Scali w Mediolanie,( gdzie jako jedyny polski artysta zaśpiewał trzydzieści sześć razy ). W swoim repertuarze posiada ponad 70 pierwszoplanowych ról basowych.

Zdobył wiele nagród, w tym dwukrotnie „ Złotą Maskę ” za rolę Silvy w „ Ernanim „ Verdiego i za rolę Mefista w „ Fauście „ Gounoda. W roku 2017 za działania artystyczne został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Nagranie opery „ Verbum nobile „Stanisława Moniuszki w 2013 r. z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Warcisława Kunca, otrzymało prestiżową nagrodę International Classical Music Awards przyznawaną w branży fonografii klasycznej.

Od kilku lat jest wykładowcą na Filii Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku, a także współtwórcą Europejskiego Festiwalu Muzycznego „ Gloria „, stworzonego z myślą o młodych wykonawcach.

Impreza ta szybko znalazła swoich wielbicieli. Koncerty cieszą się wielką popularnością, a bilety sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

W tym roku publiczność zachwycił spektakl teatralno-muzyczny „Czekając na Chopina ”, oparty na tekstach zaczerpniętych z pamiętnika George Sand i dzienników innych przyjaciółek kompozytora. Wielka Aula Magna Pałacu Branickich zamieniła się w salon muzyczny. Wykonawcy spektaklu, artyści Opery Śląskiej w Bytomiu, wspólnie z widzami czekali niecierpliwie na przybycie pianisty, wspominając wcześniejsze spotkania z nim. Udzieliła się nam atmosfera podniecenia i oczekiwania. Wydawało się, że Chopin za chwilę rzeczywiście stanie w drzwiach i zagra nam swoje mazurki, walce, polonezy.

Kolejne koncerty: „ Bo miłość jest kobietą ” i „ W rytm walczyka serce śpiewa „ to popisy studentów z Akademii Operowej Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie i Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku.

„ To bardzo zdolna młodzież, która jeszcze nie jest na scenach operowych, ale już bierze udział w wielu konkursach krajowych i zagranicznych, zdobywając prestiżowe stypendia. Jedną z idei naszego festiwalu jest promocja młodych artystów „ – mówił maestro Aleksander Teliga. „Kwartet moich studentek – „Tre Donne” – występował już i w Warszawie, i w Katowicach, i w Operze Śląskiej. W następnym roku skończą studia i same będą się unosiły na skrzydełkach w atmosferze muzyki poważnej”.

Artysta marzy również, aby na scenie Podlaskiej Opery i Filharmonii wystawianych było więcej oper, ponieważ mamy wielu świetnych śpiewaków.

Europejski Festiwal Muzyczny „ Gloria ”  odbywał się już po raz trzynasty w dniach 14-18 sierpnia 2019 r. w Białymstoku.

Źródło: Teatr Narodowy w Warszawie (CV artysty)

(foto: Maria Beręsewicz)

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok