Kaligrafia to umiejętność pięknego, poprawnego i starannego pisania często również zdobionego artystycznie.  Historia pięknego pisma jest prawie równie długa jak historia samego słowa pisanego. Mówi się, że nauka kaligrafii kształtuje charakter oraz cierpliwość.

Kiedyś nauka kaligrafii była obowiązkowym  przedmiotem w szkołach, teraz uczymy się jej wyjątkowo rzadko.
Ale na szczęście w Sokółce pojawiła się możliwość poznania sztuki kaligrafii.

Naukę kaligrafii prowadzi zdolny, młody człowiek– Jakub Andracki, a uczestnikami są przedstawiciele naszego wielokulturowego społeczeństwa. Już pierwsza lekcja za nami. W piękną, słoneczną, wakacyjną sobotę 21 lipca 2018 r. w Sokółce, stawili się zapaleńcy, którzy chcą poznać tajniki pięknego pisania. Oby wszyscy wytrwali z tym postanowieniem do końca, bo planuję wydać album z postępem prac wszystkich uczestników.

Temat bardzo ciekawy a jak jak do tego doszło?

Trochę pracy przy pisaniu projektu i udało się. Już kolejny rok Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki pisze projekty związane z wielokulturowością i tym razem tytuł „Kaligrafia a wielokulturowość” wzbudził duże zainteresowanie. Dotację otrzymaliśmy z Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny” realizującą program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na mocy umowy zawartej z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Współorganizatorami są: Liceum Ogólnokształcące, Biblioteka Publiczna i Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Ale to nie wszystko. W dziejach Sokółki odbył się po raz pierwszy event „Giving Circle” (8 lutego 2018 r)., zgłosiłam nasz projekt i w licytacji zdobyliśmy najwięcej pieniędzy kasę -ponad 800 zł. Tym samym mamy większą pulę do dyspozycji.

Do zobaczenia na następnych zajęciach kaligrafii.

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok