Seniorze, zadbaj o siebie! Zasłaniaj usta i  nos, gdy musisz wyjść z domu! Często myj ręce wodą i mydłem! Dezynfekuj dłonie! Zachowaj dystans społeczny! To tylko niektóre hasła kampanii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Bezpieczny Senior”.

plakat – zadbaj o siebie

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i w trosce o bezpieczeństwo seniorów 16 października 2020 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy  i Polityki Społecznej rozpoczęło kampanię „Bezpieczny Senior”. Poprzez spot telewizyjny i radiowy, media społecznościowe apeluje do seniorów, aby stosowali się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Osoby starsze, szczególnie te z różnymi schorzeniami przewlekłymi, są najbardziej zagrożone w okresie pandemii. Stąd apel ministerstwa do seniorów o pozostanie w domach, o dokonywanie niezbędnych zakupów w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach w godzinach dedykowanych seniorom (10-12), o zachowanie niezbędnych środków ostrożności:  zakrywanie ust i nosa maseczką lub przyłbicą oraz dezynfekcję dłoni.

Ważne jest,  aby w okresie pandemii seniorzy mieli stały kontakt z bliskimi i nie czuli się osamotnieni. Ułatwiają to nowe technologie. Dzięki tabletom, smartfonom, czy laptopom mogą nie tylko rozmawiać, ale też i widzieć najbliższych. Jednak nie wszyscy seniorzy są wyposażeni w te urządzenia. W takich przypadkach telefon od dzieci, wnuków lub kogoś bliskiego złagodzi poczucie  samotności i niepokoju. 

plakat kampanii

Jak powiedziała minister Marlena Maląg na konferencji prasowej 20 października 2020 roku „Seniorzy są fundamentem rodzin. Tak jak należy dbać o fundamenty domu, tak dbajmy o naszych seniorów”. Szefowa resortu poinformowała, że takie konferencje będą odbywały się dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki. Na bieżąco będą przekazywane informacje o sytuacji epidemicznej w kraju, będzie można otrzymać wskazówki i informacje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa.

„To ważne, by seniorzy czerpali informacje dotyczące ich bezpieczeństwa z dobrych źródeł” – powiedział uczestniczący w konferencji dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Zaapelował również, aby z objawami choroby nie wychodzili z domu, a zwrócili się telefonicznie do lekarza rodzinnego. To on zdecyduje, czy wystarczy tele porada, czy potrzebna będzie wizyta w poradni rodzinnej lub wizyta domowa. Ci, którzy podejrzewają u siebie koronawirusa, mogą dzwonić na specjalny  numer  infolinii  800 190 590, gdzie otrzymają poradę i zalecenia w tym zakresie.

Seniorzy, dbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych w tak trudnym dla wszystkich okresie pandemii.

(zdjęcia ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy  i Polityki Społecznej)

 

 Krystyna  Cylwik
 Podlaska Redakcja Seniora Białystok