W środę, 15.11.2017 r. Klub Seniora w Łomży gościł Kapelę MIÓD NA SERCE. Jest to kapela inspirująca się polską muzyką tradycyjną.

Opiera swój repertuar na dawnych melodiach, pieśniach i ludowych zwyczajach Kurpiowszczyzny. Ożywia zapomniane instrumenty ludowe:  basy, basetlę zwaną maryną, skrzypce dłubane,bębenek obręczowy, wykonując na nich utwory. Większość instrumentów Kapeli zostało wykonanych w warsztacie wiejskiego muzykanta i jednocześnie budowniczego instrumentów ludowych pana Piotra Sikory. Zespół przypomina stare tańce ludowe: polki, oberki, walce i typowe dla regionu kurpiowskiego: powolniak, fafur.olender, żuraw czy stara baba.

Seniorzy mogli potańczyć z przytupem przy żywej muzyce, co zdarza się coraz rzadziej. Zespół folklorystyczny MARYNA, z Klubu Seniora, zaśpiewał gwarą kilka pieśni kurpiowskich. Kapela dołączyła do nas i stworzyła się miła atmosfera, swobodna, niemal rodzinna.To było wspaniale spędzone popołudnie, seniorzy pośpiewali, potańczyli, dużo dowiedzieli się o instrumentach i zwyczajach ludowych.

Na koniec były słodkości,jak zawsze. W spotkaniu wzięło udział około 70 seniorów. To cieszy, że coraz więcej osób wychodzi z domu, by pobyć z innymi i chociaż na chwilę zapomnieć o szwankującym zdrowiu i kłopotach życia codziennego. Dziękuję w imieniu wszystkich obecnych. Członkowie kapeli to wspaniali, otwarci, młodzi ludzie. Oni zainspirowali to spotkanie zupełnie bezinteresownie.

Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża