Karta Aktywnego Seniora to przepustka po zdrowie, kulturę i rekreację – mówią białostoccy seniorzy. Czy tak jest naprawdę?

Białostoccy seniorzy otrzymali 1 czerwca 2015 roku Kartę Aktywnego Seniora. Magistrat wprowadził ją po to, aby aktywizować i zaprosić seniorów do korzystania z obiektów sportowych i placówek kultury. Uprawnia ona mieszkańców naszego miasta, którzy ukończyli 60 lat do skorzystania z ulg i niektórych świadczeń określonych w uchwale  VII/77/15 Rady Miasta Białystok z dnia 30 marca 2015 roku.

O ulgi dla posiadaczy Karty Aktywnego Seniora zapytałam w Punkcie Obsługi Klienta Białostockiej Komunikacji Miejskiej przy ul. Lipowej 16, gdzie taką kartę można otrzymać “od ręki”. Odesłano mnie do strony www.seniorzy.bialystok.pl. A co z seniorami, którzy nie mają dostępu do internetu? Tych informuję, że mogą korzystać z 50% zniżki na karnety lub jednorazowe bilety do obiektów Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz imprezy organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury, Białostocki Teatr Lalek, Galerię Arsenał, Galerię Sleńdzińskich,  Muzeum Sybiru i Muzeum Wojska w Białymstoku.

Na XI sesji Rady Miejskiej 20 maja 2019 roku podsumowano realizację Programu “Karta Aktywnego Seniora” w 2018 roku. Radni otrzymali 14-stronicowy dokument, w którym  magistrat informuje, że na dzień 31 grudnia 2018 roku 70380 białostoczan było uprawnionych do wydania Karty Aktywnego Seniora i w ubiegłym roku wydano 2762 takich kart. Do tej pory otrzymało je 12814 białostockich seniorów..

Jak czytamy w sprawozdaniu, celem programu jest m.in. przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów i ich aktywizacja, poprzez zachęcanie do uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Przyczyni się to do integracji starszych białostoczan , zredukuje monotonię i bierność w ich życiu, pozwoli efektywnie wykorzystać wolny czas.

“W 2018 roku cele Programu realizowane były przez opracowanie, promocję i koordynację systemu ulg, preferencji i świadczeń udzielanych beneficjentów przez:

  1. gminne jednostki organizacyjne Miasta Białystok,
  2. spółki prawa handlowego ze 100% udziałem Miasta Białystok,
  3. inne jednostki i instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe, a także firmy i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Miasta Białystok i poza nim, które uzyskały status partnera ”Programu” – tyle cytowany dokument.

Jak białostoccy seniorzy korzystali z tych preferencji w 2018 roku? Najwięcej beneficjentów – 2427 skorzystało z ulg nabywając bilety wstępu na koncerty, spektakle, warsztaty edukacyjne organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury. Białostocki Teatr Lalek gościł na swoich spektaklach 1034 widzów z Kartą Aktywnego Seniora a z ulgowych biletów do Muzeum Wojska skorzystało 162 seniorów. Brak  było zainteresowania Muzeum Pamięci Sybiru. Tylko 8 beneficjentów karty zakupiło ulgowe bilety wstępu na koncerty i wystawy czasowe organizowane przez Galerię Arsenał.

Największym powodzeniem wśród białostoczan 60+ cieszył się Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. W 2018 roku sprzedano 27324 jednorazowych ulgowych biletów wstępu na lodowisko, ośrodek sportów wodnych “Dojlidy”, pływalnie i stadion lekkoatletyczny.

Według danych z raportu do programu “Karta Aktywnego Seniora” przystąpiło 7 podmiotów  innych niż instytucje miejskie, świadczących usługi na rzecz osób starszych posiadających KAS. 11 seniorów korzystało ze zniżki na program treningowy  “Tai Chi na zdrowie” w Szkole TAI CHI KUNG FU YMAA BIAŁYSTOK. Ze zniżki na karnet SENIOR OPEN firmy LUMIN Mariusz Laskowski skorzystały 3 osoby. Kolejny partner programu – “CUDA WIANKI” Florystyka FUNERALNA I ŚLUBNA WOJCIECH ZIELONKO, która oferuje 10% zniżkę na swoje artykuły i usługi dla posiadaczy KAS skorzystało 100 osób. Firma Audiofon Sp.z o.o. oferująca usługi w zakresie bezpośredniej diagnostyki, dopasowania aparatów słuchowych, obsłużyła 15 posiadaczy karty a do Studia Tańca Feniks Grzegorz Backiel średnio 6 osób miesięcznie korzysta ze zniżki na dowolny kurs tańca dla dorosłych.

Według raportu seniorzy także korzystają ze zniżki na zakup karnetów i biletów na mecze Jagiellonii. Z usług Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego KAMIL, które oferuje  zniżki na usługi biura nieruchomości i zniżki na wynajem aut osobowych w 2018 roku nie skorzystał żaden posiadacz KAS.

W ramach programu Karta Aktywnego Seniora mniej zamożni mieszkańcy Białegostoku 60+ mogą ubiegać się o bilet specjalny seniora na przejazdy Białostocką Komunikacją Miejską w cenie 120 złotych. W 2018 roku taki bilet nabyło 115 seniorów. Ogólna wartość udzielonej przez Miasto Białystok ulgi posiadaczom Karty Aktywnego Seniora w 2018 roku to 218569,75 złotych.

Tyle sprawozdanie z realizacji programu “Karta Aktywnego Seniora” w 2018 roku wydane przez Urząd Miasta w Białymstoku. A co mówią o nim białostoczanie 60+? Chwalą dobry pomysł magistratu, jednak, według nich oferta nie jest zbyt bogata. Brakuje w tym programie podmiotów innych niż miejskie instytucje, które oferowały by zniżki na  usługi zdrowotne, kosmetyczne, fryzjerskie gastronomiczne, transportowe (taxi).

W Białymstoku zanim wprowadzono Kartę Aktywnego Seniora, istniały już usługi dla starszych mieszkańców naszego miasta. Możliwy był przejazd z 50% zniżką dla osób 60+ a dla seniorów po 70 roku życia bezpłatny transport oferuje Białostocka Komunikacja Miejska. Muzealne Środy Seniorów za przysłowiową “złotówkę” stanowią bardzo ciekawą ofertę, z której korzysta wiele starszych mieszkańców naszego miasta. Są też zniżki na bilety do kin. Inne miasta Polski takie jak Kołobrzeg, Wrocław, Poznań czy Częstochowa mają bardzo bogatą ofertę skierowaną do seniorów . Mamy nadzieję , że i białostocka Karta Aktywnego Seniora niebawem wzbogaci swoją ofertę i będzie przepustką po zdrowie, kulturę i rekreację dla mieszkańców stolicy województwa podlaskiego 60+.

 

(źródło – Sprawozdanie z realizacji programu”Karta Aktywnego Seniora” w 2018 roku – Urząd Miejski w Białymstoku)

 

                                                                                 Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok