Skacze zajączek po lesie i życzenia Tobie niesie.
Przez pisanki przeskakuje, Alleluja wykrzykuje!
Po czym znika w długich susach, cały mokry od dyngusa.

Ponad 40-osobowa grupa kolneńskich seniorów spotkała się 20 lutego 2019 roku na warsztatach artystycznych, których celem było zapoznanie się z techniką wykonania kartki wielkanocnej.

Warsztaty nawiązywały do sztuki ludowej, która wywodzi się z twórczości artystycznej wsi. Wiąże się ona z obyczajami i tradycjami społeczności wiejskiej. Dzięki prowadzącej zajęcia Annie Reglińskiej uczestnicy poznali wiele ciekawostek związanych z wycinanką, która była głównym tematem zajęć. Okazuje się, że występuje ona tylko na terenach naszego kraju, a rozwinęła się w początkach XIX wieku. Na jej rozwój wpływ miało powstanie w tym czasie ośrodków papierniczych oraz handel obwoźny takimi surowcami jak bibułka i papier glansowany. Nie bez znaczenia była też chęć zdobienia, szczególnie na wiosnę, kiedy odnawiano izby.

Po krótkim wstępie seniorzy zostali poinstruowani o sposobie wykonania kartki wielkanocnej techniką wycinanki wielobarwnej. Charakteryzuje się ona układem motywów nakładanych wielowarstwowo. I zaczęła się mozolna praca tworzenia kartek, na których pojawiały się koszyczki z jajeczkami, kurczaki wykluwające się z jajka, zajączki.

Co prawda, do Świąt Wielkanocnych pozostało jeszcze sporo czasu. We czwartek 28 lutego będziemy powoli żegnać karnawał, który w tym roku był wyjątkowo długi, ale atmosfera świąteczna była wyczuwalna podczas warsztatów. Teraz każda babcia ma już gotową kartkę, którą zapewne wyśle swoim ukochanym wnukom.Podziwiać należy cierpliwość, precyzję, otwartość i doskonałe poczucie humoru studentów uczestniczących w zajęciach. Dla pani Anny Reglińskiej prowadzącej warsztaty to niezapomniane doświadczenie pracy z tak pojętnymi, wyrozumiałymi, cierpliwymi i uroczymi studentami.

 

Kochani, zostało jeszcze parę dni na karnawałowe szaleństwa, a więc korzystajcie. I pamiętajcie, że „Nikt nie jest za stary na marzenia, tak jak marzenia nigdy się nie starzeją”.

 

 

 

fot. Eugeniusz Regliński

 

 

                                                                           Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno