Obrazy malowane kawą. Żart? Kawę można pić na wiele sposobów, napawać się jej aromatem w domu, w kafejce, czy kawiarnianym ogródku. Mało kto jednak wie, że kawą można także malować.

Przekonałam się o tym, odwiedzając wystawę malarstwa Marii Roszkowskiej “Kawą Malowane” w białostockim WOAK-u w 2015 r. Tematyka prezentowanych prac to głównie pejzaże, kwiaty i różne motywy roślinne. Obrazy malowane kawą mają różne odcienie brązu, od bardzo ciemnych, niemal czarnych, po delikatne ciepłe biele, ledwie muśnięte kolorem.

– Przed kilku laty trafiłam na informację o malowaniu kawą a że lubię wyzwania, zaczęłam próbować tej trudnej sztuki aż do osiągnięcia, moim zdaniem, zadowalającego efektu. Niewielu twórców sięga po kawę, jako naturalny barwnik, bo jest kapryśnym medium, czasami trudno zapanować nad tym, co skapuje z pędzla. Każdy artysta maluje kawą inaczej – powiedziała Maria Roszkowska.

Zafascynowana pracami artystki i nowatorską techniką malowania kawą, poprosiłam ją aby przybliżyła czytelnikom historię malowania tą niezwykłą techniką.

– Chciałam osiągnąć w malowaniu kawą efekty akwareli i myślę, że mi się to udało. Nie przeszkadza mi monochromatyczny charakter twórczości. Z kawy też można wydobyć całą gamę odcieni i wykorzystać je w realizacji różnych tematów. Najbardziej fascynuje mnie natura w swojej zmienności i złożoności. Najchętniej maluję kwiaty, bardzo często takie, które rosną w moim ogródku a także polne i łąkowe, wszelkie zielska, które urzekają swoim pięknem – dodała.

W swoich pracach malarka nie tylko operuje gamą brązów ale także maluje przepiękne obrazy natury i kwiatów w całej gamie farb akwarelowych i jak mówi:

– Są one odzwierciedleniem mojego postrzegania i odczuwania piękna, utrwalania ulotnych chwil przeżywania.

Jej prace przepełnione są delikatnością, to wrażenie potęgują subtelne zestawienia kolorystyczne.

– Malowaniem zajmuję się od dawna, ale dopiero po zakończeniu pracy zawodowej mogłam mu poświęcić więcej czasu i popracować nad własnym stylem, techniką, uczestniczyć w plenerach oraz wystawiać swoje prace – powiedziała artystka.

Prace Marii Roszkowskiej, polonistki z wykształcenia, malarki z zamiłowania można było oglądać na wielu wystawach w kraju i za granicą. Wymienię niektóre: Międzynarodowa Wystawa Malarstwa i Fotografii Avenue Art., XVI Wojewódzki Przegląd Amatorskiej Twórczości Plastycznej “Za płotem, za progiem, za horyzontem”, WOAK Spodki Białystok “Z łąk, pól i ogrodów”, Wystawa Malarstwa Marii Roszkowskiej, “Jesienne inspiracje w malarstwie Marii Roszkowskiej” i   “Kawą Malowane” (WOAK do 9 lipca 2015 roku).

 

Maria Roszkowska nie tylko pięknie maluje ale także pięknie pisze. Oto próbka jej twórczości poetyckiej:

Impresja

Chwytam światło
Przesączające się przez listowie
kiedy sięgam wysoko,
by podać dłoń starej jabłoni.
Zaplatam krasne warkocze winobluszczu.
Wygładzam turkusowe fałdki
w trawach na ścieżce.
Podnoszę klejnoty rosy
i zawieszam je na ślubnej sukni babiego lata.

Pragnę w kropelki kolorów
tchnąć kształty
by powstały
nieskończone pejzaże
i wielopłatkowe cuda natury.

Zainteresowanych twórczością malarską Marii Roszkowskiej zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.artmaryla.pl, www.artmarylacoffe.pl.

Obrazy Marii Roszkowskiej pochodzą ze strony http://www.artmarylacoffee.pl/

 

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok