W tym roku seniorzy zostali zaproszeni przez dyrekcję Stadionu Miejskiego w Białymstoku, aby wspólnie świętować Europejski Dzień Seniora. W programie  kawiarenki na stadionie Stowarzyszenie Szukamy Polski i Podlascy Seniorzy zaplanowali zabawę słowem  z białostockim dziennikarzem i satyrykiem Krzysztofem Szubzdą oraz prezentację dwóch wystaw – kolaży literackich „Sklejki poetyckie” i wystawy fotograficznej „Moje miejsce, moja tożsamość”. Potem było zwiedzanie stadionu i koncert zespołu”Podlaskie Korale”.

Wiadomo, że najlepiej spędzony czas wolny to aktywność fizyczna i umysłowa. Kalambury, szarady i inne zabawy słowem tak nazwał swoje wystąpienie Krzysztof Szubzba. Dzięki językowi możemy się porozumieć, ale też wspaniale się bawić i rozwijać naszą pamięć oraz pobudzać intelekt. Słowa mają wielką moc, litery także. Dzięki nim można śmiać się i płakać. Ale na stadionie słowami bawiliśmy się.

Od wyrazu „stadion” trzeba było przygotować wyrazy składające się z liter zawartych w tym słowie. Ku miłemu zaskoczeniu prowadzącego goście poradzili sobie znakomicie. A oto niektóre propozycje:  indosat, dostatni, sta, nos, siano, sto, sito, donat, dan, Tina, nota, tona.  


Kolejne zadanie to ułożenie wyrazów rymujących się z wyrazem dostatni. Seniorzy zgłaszali takie słowa: ostatni, bratni, dodatni, płatni, delikatni. 

Synonimy do słowa dostatni to: bogaty, zamożny, majętny, możny, nadziany. 

Homonimy to wyrazy o takim samym brzmieniu, lecz odmiennym znaczeniu, pochodzeniu czy pisowni. Np. zamek – to wysoka budowla, bądź zamknięcie drzwi czy suwak. Kalambury znane doskonale z audycji telewizyjnych, gdzie jedna osoba rysuje a druga zgaduje. Palindromy to wyrazy, które czytane od prawej strony do lewej brzmią tak samo: mokro – orkom. 

Wisława Szymborska układała „Lepieje”np. :
Lepiej mieć horyzont wąski,
niż zamawiać tu zakąski. 

 

Anagramy – wyrazy lub zdanie powstałe przez przestawienie liter lub sylab innego wyrazu czy zdania, ale wykorzystuje się wszystkie litery. Np kebab – babek.  

„Odwódki” to też zabawa naszej noblistki np.:
Od whisky iloraz niski.

„Altruitki” – a to moja propozycja:
Oszczędzając czystą wannę,
całuj brudną swoją pannę.  

„Moskaliki” – to krótki rymowany i dowcipny wierszyk, który jest parodią i zaczyna się od słów: Kto powiedział, że… 

To moje propozycje:
Kto powiedział, że Warszawa
jest największa powierzchniowo,
ten niechybnie straci pamięć
i może mieć problem z głową.

Kto powiedział, że w Krakowie
ludzie mają pusto w głowie
ten nieczyste ma sumienie
i na pewno utrapienie.  

Nasza Redaktor Naczelna zaproponowała, żeby układać senioriki. I ułożyłam: 

Kto mi powie że z seniorem
randka będzie zbyt nudnawa,
ten na pewno zmieni zdanie
jak w łeb laską dostanie.  

Po tych słownych zabawach wszyscy udali się na zwiedzanie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, na którym odbywają się mecze naszej Jagielonii. Budowa stadionu trwała cztery lata od 2010 do 2014 roku. Byłam zachwycona tym, co zobaczyłam. Obiekt światowej skali Napisy w języku polskim i angielskim. Przepiękne zaplecze dla piłkarzy gospodarzy i gości. Dokładnie zwiedziliśmy sferę VIP.  


Spotkanie zakończył występ jak zwykle wspaniałego zespołu wokalnego Podlaskie Korale. 

(foto: zdjęcia Stadion Miejski w Białymstoku)

 

                                                   Teresa Rafałowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok