19 kwietnia 2022 r, obchodzimy 79 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Tego dnia, w dawnej synagodze Cytronów w Białymstoku (dziś Galeria im. Sleńdzińskich) odbędzie się spotkanie o prezydencie Wolodymirze Zelenskim.

Zelenski, grob ojca

Kiedy prezydent Putin wywołał barbarzyńską wojnę, zaapelował do ukraińskich żołnierzy: „Weźcie władzę w swoje ręce, łatwiej będzie z wami negocjować niż z bandą narkomanów i neonazistów, która siedzi w Kijowie i wzięła naród ukraiński za zakładników”.

Wołodymyra Zelenskiego, uczciwie wybranego prezydenta Ukrainy tylko rosyjska propaganda mogłaby nazwać neonazistą: jest z pochodzenia Żydem. Jego doradca, szef sztabu generalnego Andrij Jermak, również ma żydowskie korzenie (jego rodzinę wymordowano w Babim Jarze), z kolei ojciec 5-go prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki był Żydem, podobnie jak premier w ówczesnym jego rządzie: Wołodymyr Grosman.

O żydowskich korzeniach prezydenta Zelenskiego i jego stosunku wobec własnej przeszłości opowie dr Tomasz Wiśniewski, zaś o zmyśle politycznym, umiejętności komunikacji, i nowej jakości w kontaktowaniu się ze zwykłymi ludźmi i politykami opowie Jan Oniszczuk, prezes Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku (do 1941 Synagoga Cytronów), Waryńskiego 24A (dawna ulica Polna), 19 IV (wtorek), godz.18.

źródło: Tomasz Wiśniewski

foto: Archiwum Tomasza Wiśniewskiego

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok