Z myślą o seniorach Stowarzyszenie „Obok Nas” wspólnie z parafią Przemienienia  Pańskiego w Białymstoku utworzyło we wrześniu 2018 roku przy ul. Klepackiej 11  Klub Seniora. Jest to miejsce niezwykłe, bo łączy pokolenia potrzebujące pomocy – podopiecznych Podlaskiego Hospicjum Dziecięcego „Obok nas” i seniorów, którzy również potrzebują wsparcia.

 

Naszym głównym celem jest wsparcie nieuleczalnie chorych dzieci i ich najbliższych w domowym hospicjum w miejscu najbardziej przyjaznym, jakim jest dom rodzinny, przepełniony bezgraniczną miłością rodziców

-mówi Arnold Sobolewski ze Stowarzyszenia „Obok Nas”. Drugim ważnym celem jest otoczenie opieką seniorów, niejednokrotnie zapomnianych przez najbliższych i bardzo samotnych.

Klub Seniora, to ukoronowanie wielomiesięcznych starań pasjonatów – wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Obok Nas”. Dzięki uprzejmości parafii i dzięki księżom w domu parafialnym powstało  miejsce, które służy aktywizacji osób starszych. Seniorzy zdobywają tu nowe umiejętności, rozwijają zainteresowania. Na chętnych czeka pracownia komputerowa z 12 stanowiskami, gdzie mogą poznać tajniki obsługi komputera i zajrzeć do internetu.   W myśl powiedzenia „na naukę nigdy nie jest za późno” uczą się języka angielskiego.

Gimnastyka czy zumba cieszą się dużym zainteresowaniem, bo „ruch to zdrowie” zapewniają uczestnicy. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów wolontariuszy. W dniu, w którym odwiedziłam klub, seniorzy  przygotowywali wielkanocne ozdoby i pisanki na kiermasz, organizowany rokrocznie w parafii.

 

 

Cieszymy się, że powstało takie miejsce, gdzie można spędzić czas, pobyć z drugim człowiekiem, wypić kawę lub po prostu poznać nowych ludzi. Panuje tu miła atmosfera, można zapomnieć o swojej samotności

-opowiadają seniorki.  Pani Zosia chodzi na angielski a pani Ela mówi, że klub to dobre  miejsce na rozwój osobisty i poszerzanie wiedzy.

 

Klub Seniora to doskonały pomysł, gdyż powstał z myślą o osobach starszych. Codziennie uczestniczy w zajęciach kilkadziesiąt seniorów z  Białegostoku, a zwłaszcza z pobliskich osiedli: Starosielc, Klepacz,  Bacieczek, Zielonych Wzgórz, Leśnej Doliny i Słonecznego Stoku.

Odsetek osób starszych w naszym społeczeństwie ciągle wzrasta. Powstanie Klubu Seniora w „Obok Nas” to strzał w dziesiątkę. „Nie możemy pozwolić, aby osoby starsze zamykały się w swoich czterech ścianach” powiedział Arnold Sobolewski. Utworzenie takiego klubu to nowość w jego działalności wolontariackiej. Tempo, z jakim wzrasta liczba seniorów  w klubie, który liczy już 59 osób uczestniczących w zajęciach,  przeszedł jego oczekiwanie. Jest to dowód, jak bardzo są potrzebne tego rodzaju  placówki w Białymstoku.

 

                                                                         Krystyna   Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białysok