Jeszcze do końca sierpnia można oglądać wystawę „Kobiety” Magdaleny Talmon. Jest ona prezentowana w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. 

grupa ludzi w sali wystawowej

Magdalena Talmon pochodzi z Podlasia. W tym regionie osadzona jest jej twórczość. Artystka czerpie inspiracje nie tylko z podlaskiej natury, ale też z tradycji ludowych. 

Podlaskie motywy

Na wielu moich pracach obecne są podlaskie motywy. W zależności od tego, jaka kobieta ma być malowana, od razu widzę albo motyw wijących gniazdo ptaków, albo korony z kwiatów. Konkretna kobieta, spotkana osoba, zdjęcie od razu z czymś się kojarzą. Ciężko powiedzieć, dlaczego dana kobieta ma na sobie motyw chodników, a druga – dwuosnowówki – mówi Magdalena Talmon.

Na obrazach artystki znaleźć można motywy zaczerpnięte z tkaniny dwuosnowowej, haftów występujących na ludowych ręcznikach, np. z rejonu Ciełuszek czy barwnie tkanej krajki.

Dlaczego kobiety?

namalowane obrazy trzech kobiet

Dlaczego Magdalena Talmon maluje kobiety?
– To najwdzięczniejszy temat – tłumaczyła artystka podczas wernisażu wystawy. – Kobiety mogą być każdym żywiołem, można w nie wpisać każdą emocję, każdą myśl przewodnią. 

Ekspozycję promuje obraz „Walentyna”. – Jest to portret mojej mamy w młodości. Powstał na podstawie zdjęcia z lat 90. XX wieku – zdradziła artystka.

Czerń, biel, szarości, rozwiana fryzura, a we włosy wplecione ptaki – motyw z tkaniny dwuosnowowej. Jednak kobieta może mieć wiele twarzy. Jak pokazuje wystawa – potrafi być subtelna, eteryczna, uwodzicielska, ale też opanowana, zdecydowana i silna.

Od Supraśla do białostockich murali

Magdalena Talmon jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Warsztatów Ikonograficznych w Bielsku Podlaskim i Wydziału Prawa Administracyjnego w Białymstoku.
Organizuje liczne happeningi, artystyczne działania warsztatowe, prowadzi zajęcia rękodzielnicze, jest projektantką dwóch białostockich murali: „Matka Natura” przy ul. Konopnickiej – jest dobrze widoczny z bulwarów nad rzeką Białą (2017 r.) oraz „Matka Natura – Biała” przy ul. Zwierzynieckiej (2018 r.).
Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne w Pokojach Prac Twórczych w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Ma na koncie ponad 24 wystawy indywidualne i 7 wystaw zbiorowych.

„Kobiety” do końca wakacji

Wystawa została otwarta w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00, wstęp jest wolny. 

Wystawa jest czynna do 31 sierpnia.

źródło i fot: Dom Kultury „Śródmieście”

zredagowała: Lija Półjanowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok