Jak dzisiaj egzystują kobiety w ukraińskiej Buczy, Mariupolu, Kijowie, Łucku? Jak walczą kobiety oblężonej kurdyjskiej twierdzy Rożawy? Jak pod bombami może toczyć się normalne życie? 

Kobiety w wojnie – plakat

7 września 2022 r. o godz. 9.30 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (u. Marii Curie-Skłodowskiej 14A, VI piętro) spotkają się ukraińscy, polscy i kurdyjscy (ci ostatni zdalnie) przedstawiciele świata nauki, by porozmawiać o życiu w kraju pod rosyjskimi bombami. Być może podczas spotkania uda się nawiązać połączenie z Donbasem, Mariupolem.
Spotkanie jest częścią międzynarodowej konferencji Kobiety w wojnie, która odbędzie się w dniach 7 i 8.09.2022 r. 

Wojna dotyczy dziś nie tylko Ukrainy. W oblężonej twierdzy Rożawa niemalże w pierwszej kolejności powstają instytucje edukacyjne i naukowe. Powstaje uniwersytet, a w nim katedra nauki o kobietach. Kurdyjskie kobiety walczą z bronią w ręku, na równi z mężczyznami. Jednocześnie pełnią wszystkie funkcje tradycyjnie kobiece i tworzą naukę o sobie samych, odkrywają i opisują swoją tożsamość. Robią to pod bombami – często rosyjskimi, w każdej chwili gotowe chwycić za broń. W tych wojnach kobiety przełamują schematy, wychodzą poza rolę bezbronnej ofiary. 

O tych i innych kwestiach dyskutować będą już szerzej 7 oraz 8 września 2022 r. po godzinie 11.00, uczestnicy konferencji, która zgromadzi naukowców z Ukrainy, kadrę kurdyjską, profesorów i profesorki z polskich uniwersytetów: Warszawy, Krakowa, Białegostoku.

Zapraszamy – wstęp wolny. 

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet w Białymstoku (dr hab. Barbara Czarnecka) oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. 

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

Podlaska Redakcja Seniora Białystok