,,Jestem wielbicielem wszystkiego, co piękne”…Kolekcjonerska pasja Alfonsa Karnego – wystawa od 26 listopada 2021 – do 28 lutego 2022. Wernisaż wystawy 26 listopada o godz. 17.00 | Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

 

W. Trojanowski, Medal z wizerunkiem Henryka Sienkiewicza _ Litwos_

W tym roku wypada 120. rocznica urodzin Alfonsa Karnego. Jest to doskonała okazja do przypomnienia sylwetki białostockiego rzeźbiarza i jego nieznanej pasji kolekcjonerstwa. Alfons Karny w jednym z wywiadów powiedział: ,,Jestem wielbicielem wszystkiego, co piękne, lecz przede wszystkim gorącym entuzjastą i zbieraczem dzieł sztuki oraz książek”.

Rzeźbiarz gromadził dzieła sztuki przez całe życie. Nie ograniczał się do wybranych dziedzin sztuk plastycznych. Zbierał wszystko: monety, medale, grafikę, malarstwo, ceramikę, rzeźby i książki. Zafascynowany wielkimi postaciami kolekcjonował ich podobizny na monetach, medalach, medalionach i płaskorzeźbach.

Poznając znajdujące się na co dzień w magazynach i na wystawie stałej zabytki, zobaczymy w artyście człowieka z ogromną pasją, którego wiodła przez życie miłość do sztuki.

Kuratorzy wystawy: Beata Janowicz, Cezary Szymaniuk

Biografia Alfonsa Karnego kliknij 

(źródło i foto: Muzeum Podlaskie w Białymstoku)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok