Już wkrótce będziemy śpiewać starożytny hymn wielkanocny: „Oto dzień, który uczynił pan, radujmy się nim i weselmy”

Na białym obrusie kolorowe dekoracje wielkanocne.

Poczekajmy jednak jeszcze tych kilka dni i wróćmy do wydarzeń, które miały miejsce w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu, nomen omen, 1 kwietnia 2023 roku. Uspokajam, nie było żadnych dowcipów prima aprilisowych. Jarmark wielkanocny, z dwudziestoletnią tradycją, zaspokoił oczekiwania wszystkich obecnych – wystawców, klientów, chętnych pooddychania atmosferą świąteczną i spragnionych kolejnych popisów grupy kabaretowej „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem”. 

Gdybym chciał oddać nastrój, opisać wszystkie wystawiane cudeńka, ozdoby wielkanocne, zabawki, rodzime napoje i wyroby kuchni regionalnej, zanudziłbym internautów. Do Kolna zjechali się nie tylko lokalni wystawcy, reprezentowane były również województwa ościenne. Czterogodzinna impreza interesowała zarówno młodszych i starszych. Fakt, portfele niektórych rodziców trochę ucierpiały, ale na pewno w domu będzie kolorowo i radośnie. Byłem również świadkiem ciekawych i serdecznych spotkań, wymiany doświadczeń życiowych, smutnych i wesołych. Wszak niektórzy spotkali się po dłuższej nieobecności z powodu wyjazdów w inne rejony kraju lub za granicę. 

Zespół sześciu pań i pan podczas występu muzyczno-wokalnego.

Tradycyjnie „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem” nie odmawiają udziału, zawsze starają się uprzyjemnić czas wystawcom i klientom. Trzykrotne wejścia, piosenki o charakterze ludowym, żartobliwym i poważnym zawsze są oczekiwane z dużym zainteresowaniem. 

Już wkrótce usiądziemy do stołu z rodziną, z najbliższymi. Niech nie zabraknie symboli wielkanocnych – baranka, jajka, chleba, wędliny, chrzanu, soli, pieprzu i ciasta. Każdy z produktów ma swoje przesłanie. Niech zmartwychwstały Chrystus nas prowadzi. Pozwolę sobie na zakończenie dołączyć równie symboliczne słowa Jana Pawła II: „Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość”. I tego wszystkim życzę – nadziei i radości.

Foto: Łukasz Łukaszewicz 

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno