Honoriusz Balzak mawiał: „Nie ma nic bardziej niebezpiecznego od zdrowia – to przecież otwarte wrota do wszystkich chorób”. Dlatego też „Na to, aby być zdrowym, trzeba nauczyć się mądrze żyć”. To już słowa Rene Dubois. 

Wywiad z Marianem Woroninem

Dlaczego wytoczyłem takie ciężkie armaty? Otóż nasze zdrowie na pewnym etapie życia jest dominującym akcentem, towarzyszącym nam niemal codziennie. Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego jest nieciekawie? A może, oprócz innych aspektów naszego życia, brakowało po prostu jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej? 

Moją pasją od niepamiętnych czasów było bieganie. Horacy mawiał: „Jak nie biegasz, pókiś zdrów, będziesz biegał jak zachorujesz”. To dotyczy każdej formy ruchu, bo ruch może zastąpić niemal każde lekarstwo, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.

Przepraszam za długi wstęp, ale zmotywowały mnie wydarzenia, które miały miejsce w latach 1990 – 2017 w Kolnie i miejscowości Kozioł. Dodatkowym impulsem okazała się impreza biegowa mająca miejsce w Kolnie 19 września 2021 roku – e-zbiegowisko. W ciągu dwudziestu siedmiu lat trzech pozytywnych wariatów, pomysłodawców tego sportowego wydarzenia, czyli Andrzej Powichrowski, Jerzy Sokołowski i Eugeniusz Regliński, reklamowało, pilotowało, promowało i rozsławiało Kolneńskie Biegi Jesieni w miejscowości Kozioł, niedaleko Kolna.

Piękne tereny leśne, urozmaicona trasa, podbiegi, zbiegi, płaskie odcinki, miękkie podłoże, zwabiały do nas mnóstwo pasjonatów nie tylko z naszego województwa. Jesienna aura zawsze była sprzyjająca. Rozgrywano 19 biegów na różnych dystansach, w różnych kategoriach wiekowych. W rekordowym roku było dwa tysiące startujących. W 2007 roku w ramach akcji „Cała Polska biega” impreza zajęła I miejsce w województwie i VII w kraju.

Pewne problemy, niezależne od organizatorów, spowodowały, że wydarzenie zniknęło z kalendarza sportowego. E-zbiegowisko 19 września przywróciło nadzieję powrotu do wspaniałych przeżyć sportowych. Pozwolę sobie na wspomnienie wspaniałych, wyjątkowych wydarzeń. 

I tak, podczas II edycji gościł u nas pan Jan Niedźwiecki z Warszawy, prawdziwy weteran biegów. Wcześniej spotkał się z młodzieżą szkół podstawowych. Gościem honorowym podczas VII edycji był Marian Woronin, 5-krotny halowy mistrz Europy w sprincie. Gościli u nas poseł Mieczysław Czerniawski, Prezes Zarządu Głównego TKKF Mieczysław Borowy, Prezes Zarządu Wojewódzkiego TKKF Wiesława Czerniawska, zwycięzca biegu głównego na 1500 m w II edycji Piotr Rostkowski, późniejszy długoletni rekordzista i reprezentant kraju na tym dystansie. 

Mam wielką satysfakcję, że byłem również zawodnikiem podczas tej imprezy. Większą radością jednak napawa mnie fakt, że mogłem być konferansjerem, który zachęcał do tej formy ruchu, informował o korzyściach, pobudzał do różnych form aktywności fizycznej.

Dlaczego o tym piszę? Wspomnienia są piękne i może któryś senior w jesieni życia spróbuje tej prostej formy ruchu. Może zachęci rówieśników? Może przekona młodych, zapatrzonych w TV, smartfony? 

Koleżanki i koledzy, powiedzenie „ruch to zdrowie” ma pełne pokrycie w nowoczesnych badaniach patofizjologicznych i klinicznych. Jeżeli ruch jest czynnikiem zdrowia, to brak ruchu jest wstępem do choroby. Skoro nigdy za późno na marzenia, to i na ruch nie jest za późno. Jest tyle możliwości zadbania o stan swojego zdrowia fizycznego, sprawności, wydolności. Spróbujcie, a nie pożałujecie. Nie róbcie tego, co Amerykanie, chodzi mi o postanowienia noworoczne. Obiecują sobie zmianę trybu życia od nowego roku. A potem… Każdy się domyśli, co chciałem napisać. Jestem pewien, że w przyszłym roku, już na dobre, Kolneńskie Biegi wrócą do kalendarza imprez. Nie jest istotne czy jesienią, czy wiosną.

I proszę nie traktować tego artykułu jako autopromocji czy narcyzmu. Żyjmy zdrowo i pozytywnie! 

Foto Jerzy Sokołowski

Kliknij w poniższe zdjęcie:

1/8
Wywiad z Piotrem Rostkowskim
Wywiad z Piotrem Rostkowskim
Wywiad z Marianem Woroninem
Wywiad z Marianem Woroninem
Najlepsze nauczycielki województwa podlaskiego
Najlepsze nauczycielki województwa podlaskiego
Najlepsi nauczyciele województwa podlaskiego
Najlepsi nauczyciele województwa podlaskiego
Dekoruje Wiesława Czerniawska
Dekoruje Wiesława Czerniawska
Dekoruje weteran Jan Niedźwiecki
Dekoruje weteran Jan Niedźwiecki
Dekoruje poseł Mieczysław Czerniawski
Dekoruje poseł Mieczysław Czerniawski
Autor na mecie biegu
Autor na mecie biegu

Eugeniusz Regliński
Podlaski Senior Redakcja Kolno